Šéf ČEZ Roman: Útlum jádra zdraží elektřinu, ČEZ vydělá

- Aktuality autor: red

Pokud evropské země kvůli strachu z následků jaderné havárie v japonské Fukušimě utlumí jadernou energetiku, cena elektřiny pro zdejší spotřebitele poroste. V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny to uvedl generální ředitel ČEZ Martin Roman.

ČEZ by na tom podle Romana vydělal hned dvakrát - těžil by z vyšších cen a navíc by mohl nahradit výpadek ve výrobě z jaderných elektráren především v Německu.

Cena elektřiny ve střední Evropě už vzrostla od fukušimské havárie téměř o šest eur na MWh, tedy téměř o deset procent. "Každá odstavená jaderná elektrárna v Evropě se na ceně elektřiny projeví. Pokud v Německu vypadnou zdroje, které vyrábějí více než pětinu tamní spotřeby elektřiny, bezpochyby to povede ke zdražení elektřiny," řekl Roman.

EU připravuje testy

V Německu odstartovala ostrá debata kolem jaderné energetiky. Vláda po japonské katastrofě na tři měsíce pozastavila "k prověrce" sedm jaderných elektráren ze 17 dosud fungujících. Pokud k výpadku v německé jaderné produkci dojde, budou ho Němci kompenzovat dovozem. A Česko je podle Romana už dnes po Francii druhým největším importérem elektřiny do Německa.

Státy Evropské unie nyní připravují zátěžové testy pro jaderné elektrárny v EU. Mezi kritéria testů bude patřit například měření seismicity lokality, na které elektrárna stojí, možnosti zaplavení elektrárny, či charakteristika chladících systémů. Sporným bodem připravovaných zátěžových testů je posuzování stáří elektráren.

Českým JE zavření nehrozí

Podle Romana by ale Evropa útlumem jádra znevýhodnila své výrobce. "Když bude Evropa rozhodovat o odstavení jádra, bude rozhodovat hlavně o zhoršení podmínek pro evropské výrobce, jimž budou stoupat náklady na energie a budou méně konkurenceschopní," upozornil.

Českým jaderným elektrárnám Temelínu ani Dukovanům, které vlastní ČEZ, podle něj zavření nehrozí. "Jsou v seizmicky stabilním místě, nehrozí jim přílivová vlna, jsou zabezpečené i proti teroristickému útoku," poznamenal Roman. Podle mezinárodního Sdružení provozovatelů jaderných elektráren WANO patří zvláště Dukovany mezi pětinu nejbezpečnějších reaktorů na světě.

ČEZ je největší česká energetická firma. Společnost zaměstnává kolem 20.000 lidí, dalších asi 13.000 zaměstnanců má v zahraničí.

Tagy: energie ČEZ roman

Zdroje: ČTK