Sedmnáctiletý Rom, který zbil a zneužil chlapce, půjde před soud

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Jeden ze dvou Romů, kteří údajně v Krupce na Teplicku v dubnu zmlátili dvanáctiletého chlapce, půjde k soudu. Napadení mělo podle policie rasový podtext.

Obžaloba ho ale kvalifikovala jako znásilnění, loupež a vydírání. Řekla to mluvčí krajského soudu v Ústí nad Labem Irena Jeřábková. Obžalovanému bylo v době útoku sedmnáct let, a tak mu hrozí maximálně pětiletý trest. Druhý útočník byl mladší patnácti let a skončil v diagnostickém ústavu. 

Incident se odehrál na konci dubna. Útočníci chtěli podle policie chlapce okrást a když zjistili, že nic nemá, brutálně ho zbili a zneužili. Napadený skončil na jednotce intenzivní péče, měl například natrženou slezinu. Tehdy policie potvrdila, že útok měl rasový podtext.

Snese případ srovnání s kauzou vítkovských žhářů?

"V obžalobě ale nic takového není," řekla Jeřábková. Fotografie zbitého chlapce několik dnů po útoku někdo umístil na internet. Incident se poté stal tématem pro různá hnutí, která jej s oblibou srovnávala se žhářským útokem na romskou rodinu ve Vítkově. 

Podle Jeřábkové by měl soud začít zhruba za měsíc. "Soudkyně má nyní spis k prostudování, ale s ohledem na to, že se jedná o mladistvého, mělo by být řízení co nejrychlejší," řekla Jeřábková. Líčení budou neveřejná.

Tagy: Romové chlapec krupka

Zdroje: ČTK