Sebevražedný útočník zabil v Afghánistánu tři vojáky NATO

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 9. 2014 15:06) - Aktuality autor: Šárka Novotná

Silný výbuch otřásl americkým velvyslanectvím v hlavním městě Afghánistánu - Kábulu. Při výbuchu byli tři vojáci NATO zabiti. Šestnáct civilistů a pět příslušníků NATO pak podle agentury AP při útoku utrpěli zranění. Mezi mrtvými je jeden polský voják, další dva jsou mezi zraněnými. Podle mluvčí českého generálního štábu nebyl zabit ani zraněn žádný příslušník české armády.

Kryjící se vojáci NATO

Kryjící se vojáci NATO,zdroj: Profimedia.cz

Při sebevražedném atentátu spáchaném v úterý u amerického velvyslanectví v afghánské metropoli Kábulu zahynuli tři zahraniční vojáci. K akci se přihlásilo radikální hnutí Taliban. Všichni Češi, kteří působí v Afghánistánu, jsou podle mluvčí českého generálního štábu v pořádku. Třináct civilistů a pět příslušníků NATO bylo při útoku zraněno, informovala agentura AP.

Útok sebevražedného atentátníka v automobilu napěchovaném výbušninami na konvoj zahraničních vojáků se odehrál kolem 8:00 místního času (5:30 SELČ) na frekventované silnici, která vede od amerického velvyslanectví na kábulské letiště. Po výbuchu, který v okolí vyrazil okenní skla a zdemoloval více než tucet vozidel, se na velvyslanectví rozezněly poplašné sirény a nad místem se vznášel velký oblak bílého dýmu. Na místo zakrátko dorazily sanitky.

Národnost mrtvých a zraněných vojáků zatím nebyla sdělena. K útoku nicméně došlo poblíž základny Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti Afghánistánu (ISAF), kde sídlí mnoho amerických vojáků. Další člen NATO byl v úterý zabit na západě Afghánistánu, čímž se počet zahraničních vojáků usmrcených letos v Afghánistánu zvýšil na 59. Voják v západoafghánské provincii Herát padl kulkou muže v uniformě afghánské armády.

V Afghánistánu stoupá napětí po červnových prezidentských volbách, o jejichž výsledek se stále přou dva hlavní uchazeči, bývalí ministři zahraničí a financí Abdulláh Abdulláh a Ašraf Ghaní. Svár destabilizuje zemi v předvečer chystaného stažení většiny zahraničních vojáků do konce letošního roku. Nejistoty využívají povstalci z radikálního hnutí Taliban, útočící na vládní představitele po celé zemi.

Česká republika má v Afghánistánu strážní jednotku, v níž slouží 150 vojáků. Velká ztráta ji postihla letos, kdy při červencovém útoku spáchaném u vojenské základny Bagrám padli čtyři Češi a pátý zemřel po převozu do nemocnice v Česku.

Tagy: Afghánistán Kábul vojáci NATO sebevražedný atentát

Zdroje: ČTK