Sebevražedný atentátník z Talibanu zaútočil v autě na vojáky NATO

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Sebevražedný atentátník zaútočil v autě na konvoj vojáků Severoatlantické aliance ve východním Afghánistánu. Podařilo se mu zranit tři alianční vojáky.

Vojáci (ilustrační foto)

Vojáci (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

K útoku došlo v provincii Nangarhár v sobotu večer. Podle velení NATO vojáci útočníka zabili. Jiné oběti si útok nevyžádal. 

Agentura AP neupřesnila národnost zraněných vojáků. Útok na konvoj je podle AP součástí každoroční jarní ofenzívy bojovníků radikálního hnutí Taliban, které se také k útoku přihlásilo. 

V úterý sebevražedný atentátník zabil nedaleko základny Bagrám v provincii Parván kromě řady civilistů i čtyři příslušníky české armády. Zatímco Parván sousedí s provincií hlavního města Kábulu na severu, Nangarhár na východě. 

ČR se jako člen NATO podílí na misi v této středoasijské zemi. Taliban zesiluje boje s blížícím se hromadným odchodech zahraničních jednotek, který se plánuje na konci roku. Západní spojenci v čele s USA svrhli v roce 2001 vládu Talibanu v rámci boje proti islámskému terorismu. Islamisté věří, že porazí nové afgánské vládní síly a vrátí se k moci. 

Tagy: Afghánistán NATO útok na vojáka sebevražedný atentát

Zdroje: ČTK