Sebevražedný atentátník v Bulharsku vyhodil do povětří izraelský autobus. Zabil 7 lidí

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

AKTUALIZOVÀNO. Středeční bombový útok na autobus s izraelskými turisty na letišti v bulharském Burgasu je pravděpodobně dílem sebevražedného atentátníka. Dnes to prohlásil ministr vnitra Cvetan Cvetanov. Bulharské úřady zároveň snížily bilanci obětí z osmi mrtvých na sedm, protože původně chybně informovaly o nočním úmrtí zraněné Izraelky. Identita údajného atentátníka, který je rovněž mezi mrtvými, není známa.

"Ta osoba měla falešný řidičský průkaz ze Spojených států," uvedl Cvetanov na letišti v Burgasu. Doklad za padělaný označil i bulharský premiér Bojko Borisov. Dříve úřady vycházely z toho, že bomba byla umístěna v autobuse nebo zavazadle některého z cestujících.

Cvetanov také informoval, že pravděpodobného atentátníka zachytila v areálu hodinu před výbuchem bezpečnostní kamera. Šlo o muže evropského typu s dlouhými vlasy; jeho tělo bylo výbuchem nejvíce poškozeno, proto se vyšetřovatelé přiklánějí k tomu, že byl útočníkem.

Portál novinite.com uvedl, že spolu se zmíněným řidičským průkazem amerického státu Michigan byl nalezen i pas USA, obojí podle všeho padělané, protože dokumenty nebyly v americké databázi nalezeny. Také není jasné, kdy a jak tento muž přicestoval do Bulharska. Podle ministra vnitra Cvetanova jsou v mezinárodní databázi otisky prstů atentátníka a podoba jeho DNA.

Prý pocházel ze Švédska

Podle bulharského portálu Inter-view.info má atentát údajně na svědomí 33letý Švéd, jehož otec je Alžířan a matka Finka. Od prosince 2001 do července 2004 byl prý na americké základně Guantánamo, odkud byl propuštěn na žádost švédské vlády s tím, že nepředstavuje nebezpečí pro USA a nedopustil se žádného činu, za který by mohl být odsouzen.

Mezi zabitými je pět Izraelců. Poslední obětí je bulharský řidič autobusu, který v nemocnici podlehl těžkým zraněním. Zbývajícím mrtvým je zřejmě atentátník. 
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ministr obrany Ehud Barak dnes ze spáchání atentátu obvinili příslušníky libanonských šíitských milic Hizballáh. Podle Baraka pracovali na zakázku Íránu. Hizballáh podíl na bombovém útoku podle agentury Interfax popřel.

Do Burgasu v noci na dnešek přiletěl izraelský záchranný tým. Jeho hlavním cílem je podle izraelského rozhlasu zpět do vlasti transportovat mrtvé a zraněné. Těch je více než 30, část z nich přitom utrpěla poranění těžká. Na 30 zraněných již podle izraelského ministerstva zahraničí odjelo na letiště, někteří cestu absolvovali na nosítkách.

Letiště bylo uzavřeno, ostraha zpřísněna

Izraelští lékaři chtějí ještě prověřit stav dalších dvou těžce raněných, aby zjistili, zda jsou schopni odletu do vlasti. S převozem Izraelců vypomůže také Bulharsko, které poskytlo vládní speciál asi stovce turistů z této blízkovýchodní země, kteří neutrpěli žádná zranění, ale chtějí se vrátit domů.

Letiště v Burgasu bylo do podvečera zavřené, lety byly přesměrovány do černomořského letoviska Varny nebo metropole Sofie. Bulharské ministerstvo dopravy kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením vyzvalo všechny cestující, aby se na všechna letiště v zemi dostavili nejméně dvě hodiny před plánovaným odletem. Pod přísnější ostrahou jsou také autobusová a železniční nádraží a pošty.

Čeští turisté jsou v pořádku

Čeští turisté podle zástupců cestovních společností výbuchem autobusu ohroženi nebyli. Podle marketingového ředitele cestovní kanceláře Alexandria Petra Šatného, se v době exploze žádní klienti českých kanceláří na letišti v Burgasu nenacházeli. Obdobně reagovali zástupci řady velkých cestovních agentur.

Místo letiště v Burgasu se pro přílety charterových spojů s turisty mělo do dnešního podvečera využívat 130 kilometrů vzdálené letiště ve Varně. Kvůli přesunu místa přistání se tak délka cesty turistů z Česka prodloužila zhruba o dvě hodiny, uvedl viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří agentur (ACČKA) Tomio Okamura. Se zdržením by ale návštěvníci Bulharska měli počítat i při odletu. Kvůli zostřeným bezpečnostním kontrolám by se měli na letiště dostavit tři hodiny předem. Bulharsko je jedním z nejvyhledávanějších letních turistických cílů Čechů. Loni tuto zemi navštívilo 89.000 turistů z Česka.

Tagy: letiště peníze exploze

Zdroje: ČTK