Sebevražedný atentát na afghánskou rozvědku si vyžádal nejméně 13 obětí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 30. 8. 2014 10:59) - Aktuality autor: Petr Kubec

Nejméně 13 lidských životů a desítky zraněných si v sobotu vyžádal sebevražedný útok v sídle afghánském rozvědky v Dželálábádu na východě země. Většinu obětí tvoří civilisté. K útoku se přihlásil Taliban. Podle jeho prohlášení jde o součást 'letní bojové sezóny'.

Taliban (ilustrační fotografie)

Taliban (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Prudké boje mezi bojovníky Talibanu a příslušníky afghánských bezpečnostních sil pokračovaly několik hodin poté, co sebevražedný útočník s vozidlem naloženým výbušninami najel do sídla rozvědky v metropoli provincie Nangarhár, která leží u hranic s Pákistánem.

Podle šéfa místní zdravotní služby Nadžíb Kamavala většinu ze 45 zraněných tvoří civilisté, mezi mrtvými jsou čtyři příslušníci rozvědky a dva civilisté.

Násilí se stupňuje v době, kdy Afghánistán čelí i vážné politické krizi. Prezidentští kandidáti z druhého kola voleb nejsou už několik měsíců schopni vyřešit spory ohledně výsledků hlasování, které mělo být první demokratickým předáním moci v afghánských dějinách.

Do konce letošního roku má z Afghánistánu odejít většina zahraničních bojových jednotek. Slepá ulička, do níž se dostaly výsledky prezidentských voleb, ale znamená další odklad podpisu bezpečnostní dohody mezi Afghánistánem a USA; ta má stanovit, kolik vojáků USA v zemi po konci letošního roku zůstane.

Pokračujícího politického patu využívá Taliban ke zvýšení nejistoty a nestability v zemi. Terčem jeho útoků se proto stávají významné taktické a symbolické cíle včetně afghánských bezpečnostních sil.

Tagy: Afghánistán výbuch násilí Taliban rozvědka sebevražedný atentát

Zdroje: ČTK