Seberte Rusku fotbalový šampionát, žádají Zelení v europarlamentu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 2. 9. 2014 19:33) - Aktuality autor: Petr Kubec

Odebrání fotbalového šampionátu FIFA by mělo dát Rusku jasný signál, jaký má Evropská unie názor na ukrajinskou krizi, myslí si zástupci Zelených v Evropském parlamentu. EU chystá v současné době zpřísnění protiruských sankcí a 'vyloučení Ruské federace z vysoce profilovaných mezinárodních uskupení či sportovních akcí' je jedním z bodů dalších potenciálních sankcí. Fotbálový šampionát v Rusku se chystá na rok 2018.

"FIFA musí odhlasovat, že za nynějších podmínek ruské politiky a strategie ruského fotbalového svazu Rusko nemůže pořádat fotbalové mistrovství světa," prohlásila Němka Rebecca Harmsová, která spolu s Belgičanem Philippem Lambertsem stojí v čele europarlamentní frakce Zelení/Evropská svobodná aliance.

Joseph Blatter takovou možnost odmítá. "Světový šampionát v Rusku nezpochybňujeme. Jsme v situaci, kdy jsme organizátorům šampionátů v letech 2018 (Rusko) a 2022 (Katar) vyslovili důvěru. Nyní čekáme na zprávu etické komise," prohlásil Blatter.

Harmsová chce odebrat Rusku pořadatelství podle listu hannover-zeitung.net mimo jiné i proto, že ruská fotbalová asociace přeřadila trojici krymských fotbalových klubů k jejich nelibosti do třetí ruské ligy. Podle Harmsové je pro ruského prezidenta Vladimira Putina "důležitější rusifikace Krymu než respektování mezinárodních pravidel".

Agentura SID jakékoli tvrdé sankce vůči Rusku od FIFA či UEFA, jak žádají Zelení, označuje jako nereálné. Od roku 2015 se totiž ruský energetický gigant Gazprom přinejmenším do roku 2018 stane sponzorem FIFA, tak jako od roku 2012 poskytuje peníze Lize mistrů, kterou pořádá evropská federace UEFA.

K záležitosti krymských fotbalových klubů se podle prezidenta UEFA Michela Platiniho uskuteční 18. září schůzka obou národních fotbalových svazů. Do té doby nebude UEFA uznávat výsledky z Krymu.

Evropská unie navíc podle všeho nemůže Rusku šampionát odebrat, musela by k tomu přesvědčit samotnou mezinárodní organizaci FIFA a její sponzory. Podobně by Brusel musel světové sportovní organizace přesvědčit, aby Rusko mohlo přijít také o hostitelství MS v plavání v příštím roce v Kazani nebo světový hokejový šampionát v roce 2016 v Moskvě a Petrohradě.

Ruské pořadatelství fotbalového šampionátu v roce 2018 se stalo jedním z tématem Putinovy debaty s mládežníky u jezera Seliger, které šéf Kremlu navštívil minulý týden. Na otázku, zda by Rusko mohlo o fotbalové klání přijít, odpověděl prezident, že v uchování pořadatelství nadále "doufá". "FIFA již dala na vědomí, že fotbal a sport jdou mimo politiku. A já si myslím, že to je správný přístup," dodal ke své odpovědi Putin.

FIFA v červenci konstatovala, že nadále chce uspořádat v roce 2018 fotbalové mistrovství světa v Rusku. Podle Reuters to tehdy vysvětlila tím, že bojkot by napětí v regionu nezmírnil.

"Historie nám ukázala, že bojkotování sportovních událostí a politika izolace či konfrontace jsou těmi nejméně účinnými způsoby řešení problémů," uvedla FIFA v prohlášení.

Případný bojkot dnes Blatter rovněž komentoval. "Ještě nikdy to nic nepřineslo," řekl.

Mezi nejznámější případy sportovních bojkotů patří letní olympijské hry v letech 1980 a 1984. V roce 1980 se rozhodly Spojené státy a některé další státy nezúčastnit her v Moskvě na protest proti sovětské invazi do Afghánistánu, Moskva a její spojenci včetně Československa zase bojkotovali o čtyři roky později hry v Los Angeles.

V roce 1992 byla za podíl na válce na Balkáně z účasti na fotbalovém mistrovství Evropy vyloučena bývalá Jugoslávie, která se nemohla zúčastnit ani světového šampionátu o dva roky později.

Tagy: Rusko Česko Ukrajina europarlament fotbal Strana zelených FIFA ČR sport rusko-ukrajinské vztahy

Zdroje: ČTK