Se zveřejněnými maily někdo manipuloval, tvrdí Chovanec

- Aktuality autor: roj

Na některých mailech premiéra Bohuslava Sobotky, které zveřejnili hackeři na extremistickém webu White Media, jsou patrné známky po manipulacích. Podle ministra vnitra Milana Chovance se na tom shodili analytici i nezávislí odborníci. Policie kvůli útokům prověřuje široký okruh lidí, těm podle ministra šlo hlavně o publicitu. 

Podle ministra vnitra Milana Chovance s některými maily zveřejněnými hackery někdo manipuloval

Podle ministra vnitra Milana Chovance s některými maily zveřejněnými hackery někdo manipuloval,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Extremistický web v minulých dnech zveřejnil maily, které údajně patří premiéru Bohuslavu Sobotkovi. Podle Chovance se policie případem intenzivně zabývá. "Policie prověřuje poměrně široký okruh lidí, kteří mohli přijít do styku s e-maily, ať už někoho z poslanců nebo pana premiéra," uvedl Chovanec.

Doplnil, že měl možnost elektronickou korespondenci vidět. "Minimálně ta druhá várka, která byla vypuštěna do oběhu přes jeden ze serverů, tak z našeho pohledu jeví znaky manipulace," dodal Chovanec.

Ministr nechtěl potvrzovat, zda maily předsedovi vlády skutečně patří. "Existuje tady soubor, který má k dispozici policie, která tu věc šetří a z mého pohledu šetří velmi intenzivně," zdůraznil Chovanec.

Ministr si myslí, že lidé, kteří za zveřejněním korespondence stojí, chtějí dosáhnout publicity. "Kdyby někdo chtěl být transparentní a odhalit pozadí politiky, tak zveřejní, co má a nebude to dávkovat a nebude to upravovat," dodal Chovanec.

Extremistický web podle Chovance spadá do působnosti zákonů USA, které kladou velký důraz na zachování osobních svobod. Zřejmě tak bude složité se dostat k tomu, kdo na server přispívá nebo web vypnout, i když je jeho obsah závadový.

Policie podle Chovance musí zjistit, komu vlastně web slouží. Podle něj je zajímavé, že se zatím pachatelé zaměřili jen na sociální demokracii, která měla v migrační otázce stejné postoje jako jiné politické strany.

"Bude potřeba došetřit jestli se White Media opravdu dostala k informacím ze schránek těchto lidí nebo je někdo poskytl a pouze zametá stopy, aby tím zveřejněním odklonil pozornost od sebe samého," dodal Chovanec. Policie podle něj pracuje s několika různými verzemi.

Ministr se neobává výhrůžek, v kterých extremisté hrozili zveřejněním kompletního obsahu údajného e-mailu premiéra. Připomněl, že loni Česko nebo představitelé vlády čelili i jiným výhrůžkám ebolou nebo rozesíláním jedů.

V těchto podobných případech prý Česku velmi pomáhají partneři z Izraele nebo americké FBI. "I přes tuto pomoc nejsme schopni najít koncové zdrojové kódy a odhalit ten počítač, buď z nějaké internetové kavárny nebo z obýváků některého bytu a nejsme schopni ty lidi najít, protože internet zajišťuje anonymitu," řekl Chovanec.

Tagy: Česko domácí hackerství česká politika

Zdroje: ČTK