Schyluje se k vydání prvních lesů církvím, chystají se tři dohody

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Schyluje se k vydání prvních lesů církvím, jde o 894 hektarů, a to ve Středočeském a Karlovarském kraji. Lesy ČR nyní připravují k podpisu tři dohody o vydání těchto lesních pozemků. Lesy ČR evidují dosud 445 výzev od církví a náboženských organizací; identifikována je z nich zhruba polovina, která se týká 63.000 hektarů, sdělil dnes na dotaz mluvčí Zbyněk Boublík. 

Církevní restituce

Církevní restituce,zdroj: Isifa.com

"Dosud nebyly uzavřeny žádné dohody o vydání lesních pozemků. V současné době jsou však připraveny k podpisu tři dohody o vydání lesních pozemků, k jejichž platnému uzavření je nezbytný souhlas orgánu státní správy," uvedl Boublík. 

Identifikace po obdržení výzvy spočívá v tom, že Lesy ČR zjišťují současný stav katastru nemovitostí. Protože se původní parcely často nekryjí s dnešním stavem, je v mnoha případech potřebné zajistit následně i oddělení parcel geometrickým plánem. "Veškerá tato činnost je časově velmi náročná, a proto dochází k postupnému zpracování výzev," upozornil Boublík. 

Lesy ČR blokují pro restituce asi 142.000 hektarů lesů, což je asi 11 procent porostů, které spravují. Římskokatolická církev si stěžovala, že církevní restituce provázejí komplikace, a to zvláště v Lesích ČR. "Povinné osoby reagují tak, že dělají průtahy, proti dikci zákona žádají o doplnění výzev a vytváří všemožné obstrukce, což platí zvláště pro Lesy ČR," uvedl generální vikář českobudějovické diecéze Adolf Pintíř v Katolickém týdeníku. 

"Lesy ČR rozhodně nemají v úmyslu vytvářet jakékoliv obstrukce při vydávání majetku," uvedl Boublík, podle něhož je nepochybné, že lze vydat pouze takový majetek, u něhož budou naplněny veškeré zákonné podmínky. Bez splnění podmínek nelze majetek vydat. 

Podle dřívějších vyjádření pozemkového úřadu by stát mohl církvím vrátit až 30.000 hektarů zemědělské půdy. Podle pozemkového úřadu by se mohlo vrátit také takřka 900 budov a staveb, z nichž více než 300 představují zemědělské objekty. Restituce se vztahují také asi na 120 bytových domů, tři kláštery, stejný počet zámků a několik set rybníků. 

První pozemky už církve dostaly. Krajské pozemkové úřady připravují další desítky smluv o vydání majetku, schváleno bylo nejméně osm dohod o vydání, které se týkají 25 pozemků o celkové výměře 18,3 hektaru. Žádala o ně vesměs římskokatolické církve, ale také Českobratrská církev evangelická. 

Státní pozemkový úřad eviduje 524 výzev ke navracení majetku od církví, církevních a náboženských organizací. Podle webu úřadu požádaly církve zatím o 11.273 pozemků. 

Církve by od státu mohly dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve získat finanční náhradu 59 miliard korun během 30 let.

Tagy: církevní restituce

Zdroje: ČTK