Schwarzenberg se setká s Clintonovou, jednat budou o energetice

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se ve čtvrtek na okraj zasedání s kolegy ze Severoatlantické aliance setká v Bruselu s šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou. Podle diplomatů by měli jednat mimo jiné o energetice.

Dá se očekávat, že ministr se svou americkou kolegyní bude hovořit i o dostavbě jaderné elektrárny Temelín. O tento projekt totiž kromě francouzské společnosti Areva a česko-ruského konsorcia firem Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport má zájem i americká firma Westinghouse. O Temelínu se při svém loňském setkání bavili i premiér Petr Nečas a americký prezident Barack Obama.

Už dnes se v Bruselu setká ministr obrany Alexandr Vondra se svým americkým protějškem Leonem Panettou. Během jednání NATO mají podepsat dohodu, která by měla otevřít cestu českých zbrojařům k americkým armádním zakázkám.

Přístup k veřejným obranným zakázkám v USA pro české subjekty dosud blokují zákony, podle nichž mají mít přednost americké firmy. České firmy tak v současné době mohou získat jedině subdodávky pro firmy z USA.

Tagy: schwarzenberg clintonova NATO energetika

Zdroje: ČTK