Schwarzenberg se lidovcům za černoprdelníky omlouvat nebude

- Aktuality autor: red

Lídrovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi je líto, pokud se někdo urazil kvůli výroku, v němž exministr zahraničí označil lidovce za černoprdelníky.

Je to výraz v Česku běžný, používali ho bachaři, ale také lidovci sami, řekl v reakci na výzvu královéhradeckých křesťanských demokratů, aby se omluvil. 

"Termín, kterým Karel Schwarzenberg veřejně označil členy KDU-ČSL, používali v 50. letech bachaři v kriminálech pro z politických důvodů internované kněze a členy Strany lidové. Je trapné a nevkusné, pokud tento termín veřejně použil politik, který se chlubí tradičními hodnotami a hlásí se ke katolickému vyznání," uvedl předseda krajské organizace KDU-ČSL Jiří Veselý. 

Schwarzenberg, který stanul v čele TOP 09 spolu s několika bývalými lidovci, považuje výzvu za součást sílícího předvolebního boje.

Výraz použil loni, předseda KDU-ČSL tehdy kvůli tomu nevyslyšel pozvání na večeři s čerstvě zvoleným předsedou TOP 09.

Podle Schwarzenberga je výraz černoprdelníci srovnatelný například s modrými ptáky, jak bývají označováni členové ODS. "Já se také neurážím, když o mně někdo mluví jako o topince," uvedl.

Výrok je podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody krajně nevkusný, dotkl se podle něj řady především starších členů KDU-ČSL. Byli tak označováni ve chvíli, kdy byli vězněni, pronásledováni a mučeni, týká se to cti a památky těchto lidí, uvedl na tiskové konferenci. "Slušnost je se omluvit a nevymlouvat. Zkrátka chlapské je se omluvit," reagoval Svoboda na Schwarzenbergova slova. Věc nicméně považuje za uzavřenou.

Tagy: schwarzenberg lidovci

Zdroje: ČTK