Schwarzenberg se kvůli EU setkal s Hodačem, dál ale trvá na svém

- Aktuality autor: red

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se sešel s vážným kandidátem na funkci státního tajemníka pro EU Ivanem Hodačem. Ministr ale i po tomto jednání trvá na tom, že Českou republiku musí vůči Evropské unii zastupovat ministerstvo zahraničí. Šéf Evropské asociace výrobců aut Hodač je jedním z trojice lidí, o nichž premiér Petr Nečas (ODS) uvažuje jako o adeptech na tuto funkci.

Podle informací se tak Hodač k jednání o svém možném angažmá sešel s ministrem zahraničí dříve než s premiérem samotným.

"Promluvili jsme si velmi rozumně o problémech. Asi se s ním zase setkám v příštích dnech," komentoval Schwarzenberg své setkání s Hodačem.

Státní tajemník pro EU by měl podle představ předsedy vlády převzít agendu, kterou měl v předchozích vládách na starosti vicepremiér pro evropské záležitosti. Nečas sám v minulých dnech připustil, že kvůli tajemníkovi je mezi úřadem vlády a ministerstvem zahraničí "částečné nedorozumění".

"Představa, že by ODS dostala do svých rukou větší část agendy ministerstva zahraničí, než měla v minulé vládě, kdy byla podstatně silnější... já nevím, kdo si tohle představuje," zopakoval dnes Schwarzenberg svou pozici ve sporu.

Podle názoru koaliční TOP 09, která se v říjnu s ODS utká v senátních a komunálních volbách, premiér evropskou politiku země koordinuje, vykonávat ji ale má ministerstvo zahraničí.

Šéf diplomacie a vicepremiér Schwarzenberg také poznamenal, že premiérova představa by navíc byla nefunkční. Jiné země EU mají podle něj evropskou politiku v rámci ministerstev zahraničí a případná funkce státního tajemníka pro evropské otázky bývá také tomuto ministerstvu podřízena.

"Jenom my tady zase chceme dělat českou cestu, aby to odpovídalo stranickým požadavkům. Ne. Chci mít standardní řešení," řekl Schwarzenberg.

Tagy: sněmovna schwarzenberg

Zdroje: ČTK