Schwarzenberg přijel za Zemanem. Chce konzultovat zahraniční politiku

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 2. 2013 18:30) - Aktuality autor: Michal Polák

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes nečekaně přijel za budoucím prezidentem Milošem Zemanem. Setkal se s ním již podruhé za uplynulé dva týdny. Podle Zemana spolu hovořili o obsazení míst velvyslanců ve světě. Schwarzenberg po asi hodinové schůzce pouze řekl, že budoucí hlavu státu informoval o zahraniční politice. 

Schwarzenberg a Zeman

Schwarzenberg a Zeman,zdroj: Mediafax

Podle Zemana byly ambasadorské posty hlavním tématem politického jednání. "Dospěli jsme k názoru, že se s panem ministrem a s kandidáty na velvyslance po mé inauguraci setkáme a budeme jednotlivé ambasády probírat," řekl novinářům Zeman při odchodu ze své kanceláře. 

"To bylo pro něho, ne pro tisk," komentoval jednání Schwarzenberg. Ještě před návštěvou Zemanovy kanceláře podotkl, že rozhovor s budoucím prezidentem bude "normální konzultace". "Jenom ho budu informovat o zahraniční politice, což považuji za moji povinnost," řekl po příjezdu do Loretánské ulice novinářům. 

Schwarzenberg byl Zemanovým protikandidátem v druhém kole prezidentské přímé volby. Oba politici spolu již jednali před 14 dny, kdy Schwarzenberg Zemana navštívil poprvé od jeho volebního vítězství. Hovořili tehdy například o obsazení postu velvyslance v Moskvě, kterým by se mohl stát bývalý kosmonaut Vladimír Remek. Zeman na dotaz, zda by byl Remek dobrý velvyslancem, řekl: "Samozřejmě, že ano." 

Budoucí prezident se s ministrem zahraniční zřejmě shodně v evropské politice, rozpory budou mít pravděpodobně v názoru na Kosovo. Podle Zemanova dřívějšího vyjádření se zřejmě shodnou i v postojích k Izraeli. 

Zeman měl zahraniční návštěvy

Budoucí prezident dnes pokračuje v sérii setkání týkajících se zahraniční politiky. Před Schwarzenbergem již přijal českého eurokomisaře pro rozšíření Štefana Füleho, který při odchodu uvedl, že předseda Evropské komise José Barroso má velký zájem se co nejdříve setkat s budoucím českým prezidentem. 

Zeman pak jednal i s velvyslancem Francie, který mu přišel vyřídit gratulaci od prezidenta Françoise Hollandea. Ambasador s budoucí hlavou státu jednal také o krizi v Mali nebo dostavbě jaderné elektrárny Temelín. 

O jihočeské elektrárně Zeman ve čtvrtek jednal také s americkým velvyslancem Normanem Eisenem. Podle ambasadora je strategická zakázka další možností, jak prohloubit partnerství obou zemí. 

Jedním z účastníků tendru na zvýšení výkonu elektrárny je japonsko-americké konsorcium Westinghouse. Vítěz soutěže by měl v Temelíně vystavět třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny. Hodnota zakázky se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Dostavba Temelína by měla být dokončena nejpozději v roce 2025.

Tagy: návštěva prezident ČR zahraniční politika

Zdroje: ČTK