Schwarzenberg: Postoj Nečase k Pussy Riot mě šokoval

- Aktuality autor: Michal Polák

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) nesouhlasí s prohlášeními předsedy vlády Petra Nečase (ODS), podle nějž podpora vyjadřovaná ruským aktivistkám Pussy Riot či tibetskému dalajlámovi může ohrozit tuzemský export. V rozhovoru pro dnešní Lidové noviny uvedl, že se k premiérovým výrokům ještě hodlá vrátit.

"...ten projev mezi řádky říká, že třeba v případě exportu jde o to, hodit v případech velkých mocností otázku lidských práv přes palubu. Všude to bude interpretováno jednoznačně: že se nechceme dotýkati velkých a bohatých států," uvedl Karel Schwarzenberg.

Nečas svůj proslov přednesl v pondělí v rámci mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Uvedl mimo jiné, že je nutné "zabránit některým módním politickým projevům, které objektivně řečeno mají dopad do našeho exportu". Varoval například před falešným adorováním nevkusu, který představují ruské aktivistky Pussy Riot. Podporu dalajlámy zas vnímá jako vzývání režimu, který by pravděpodobně neměl demokratický charakter a měl by "polofeudální, teokratický charakter se silnými autoritativními prvky".

Šéf české diplomacie je z takového postoje zděšený. "Vždyť v otázce Tibetu se tam přebírá čínská propaganda, jako kdyby šlo o to, nastavit stav z před x let. O to ale vůbec nejde. Toto vyjádření je poklona před režimem. A já stále doufám, že žádný český ministr zahraničí nikdy neskloní hlavu před velmocemi, pokud půjde o lidská práva. Proti diktátorům se musí postupovat stejně, ať jsou jakkoli velcí," dodal Schwarzenberg.

Tagy: reakce premiér dalajlama nesouhlas

Zdroje: ČTK