Schwarzenberg odletěl do Libye. Předat povstalcům humanitární pomoc

- Aktuality autor: red

Ministr zahraniční Karel Schwarzenberg (TOP 09) dnes bude v Libyi jednat se zástupci Přechodné národní rady (NTC), politického orgánu libyjských povstalců. ČTK to sdělil tiskový odbor ministerstva. Spolu s ním do Libye dorazila i humanitární pomoc z Česka.

Vláda na ni poskytla dva miliony korun, dalších 550.000 korun uvolnila organizace Člověk v tísni.

Díky českým darům bude polní nemocnice v Dafníje vybavena lékařskými přístroji, které pomohou s diagnostikou a léčbou dětí i dospělých. Nemocnici provozuje humanitární organizace International Medical Corps (IMC) 35 kilometrů západně od ostřelované Misuráty, denně přijímá oběti válečného konfliktu.

Opozici odporuje letectvo NATO

Letecký speciál s ministrem a humanitární pomocí odstartoval dnes ráno. Zpátečním letem speciálu mají být přepraveni vybraní dětští pacienti z libyjských nemocnic, kterým bude nabídnuta léčba v českých specializovaných lékařských zařízeních. Spolu s ministrem letěl do Libye také náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška a předseda zahraničního výboru sněmovny David Vodrážka.

Libyjská vláda bojuje proti rebelům od poloviny února, kdy se shromáždily tisíce Libyjců, aby protestovali proti vládě Muammara Kaddáfího. Povstalci nyní kontrolují východní třetinu země a několik dalších oblastí včetně měst v pohoří Nafúsa na západě země.

Opozici podporuje letectvo Severoatlantické aliance. Spojenecké operace v Libyi začaly 19. března a NATO převzalo jejich vedení na konci března. Spojené státy mají nyní na starosti především tankování vojenských letounů, výzvědnou činnost a hlídkování.

Tagy: Praha schwarzenberg pomoc

Zdroje: ČTK