Schwarzenberg: Oddalování důchodové reformy poškozuje stát

- Aktuality autor: Danica Klein

Prodlevy ve schvalování důchodové reformy podle místopředsedy vlády a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga poškozují Českou republiku. Změnu, kterou v pondělí vetoval prezident Václav Klaus, bylo nutné provést už před 15 lety, uvedl ministr a šéf koaliční stany TOP 09 v New Yorku v rozhovoru pro ČTK a Český rozhlas. Protahování reformy podle něj znamená zátěž pro státní rozpočet. 

Karel Schwarzenberg.

Karel Schwarzenberg.,zdroj: Mediafax

Klaus své veto zdůvodnil tím, že o důchodové reformě neexistuje potřebná shoda v odborné sféře, na politické scéně, ani ve společnosti. Schwarzenberg ale takový názor odmítá. V předvolební době je podle něj takovou shodu složité najít, což prezident "jako zkušený politik" musí vědět. 

"Popravdě řečeno to nepovažuju za nejlepší postup, když prezident vládu, kterou jmenoval, podráží," uvedl ministr, který je nyní stejně jako prezident v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN. 

Prohloubení vzájemné ekonomické výměny

Ministr také odmítl Klausovo vyjádření, že reforma v současné podobě počítající se spořením do soukromých fondů představuje po finanční krizi hazard s důvěrou občanů. "Je to model, který v jiných zemích docela dobře funguje. Myslím, že vláda má konat, vláda musí nést riziko, že bude za to při volbách potrestána, má konat, k tomu je zvolená a má uskutečnit svůj program. Při volbách potom bude za to odměněna, nebo na to doplatí," řekl Schwarzenberg

Ministr zatím nechce odhadovat, jaké jsou vyhlídky důchodové reformy při opětovném hlasování ve sněmovně. "Moje prorocké vlastnosti jsou slabé," řekl. Část poslanců ODS nicméně naznačuje, že by zákon již nemusela podpořit. Schwarzenberg doufá, že se tak nestane. 

Ministr zahraničí zatím během zasedání Valného shromáždění absolvoval několik bilaterálních jednání. Hovořil například se šéfem brazilské diplomacie Antoniem Patriotou. Schwarzenberg pozval do Prahy prezidentku země Dilmu Roussefovou. Oba ministři také mluvili o možnostech prohloubení vzájemné ekonomické výměny. 

Hospodářské témata dominovala také jednání se zástupci Barmy a Srí Lanky, kde se Česko chystá zřídit zastupitelské úřady. Zejména na Srí Lance je podle Schwarzenberga díky vazbám z minulosti o hospodářskou spolupráci velký zájem, například ve stavebnictví či důlním průmyslu. 

Tagy: sněmovna hlasování důchod program reforma

Zdroje: ČTK