Schwarzenberg libyjskou opozici neuzná, nemá k ní důvěru

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Česká diplomacie nehodlá zatím uznat libyjskou opoziční Národní radu, jak to učinila Francie. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga není zatím jasné, kdo přesně za ní stojí, ani jakou má legitimitu.

Jednat je podle českého šéfa diplomacie nicméně třeba se všemi opozičními seskupeními v této severoafrické zemi sužované násilnostmi. 

"Tam se ustavil, česky řečeno, nějaký národní výbor v Benghází (na východě Libye) a prohlásil se za vládu," řekl český ministr po mimořádném jednání s kolegy z EU v Bruselu. Podotkl, že dva členové tohoto výboru jsou bývalí ministři (vnitra a spravedlnosti) z režimu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. "To mi dodává obzvláštní důvěru," řekl k tomu ironicky Schwarzenberg

"Dokud nevíme přesně, co a kdo za tím stojí, tak nehodlám někoho uznat. Nesplňují vůbec předpoklady, abychom je jako novou legitimní vládu uznali," řekl Schwarzenberg. Podle něj je třeba jednat se všemi povstaleckými skupinami. 

Francie oznámila, že uznává povstaleckou libyjskou Národní radu za legitimního představitele libyjského lidu. Po uznání povstalců ve středu volali na plenárním zasedání europoslanci.

Tagy: opozice Česko schwarzenberg Libye

Zdroje: ČTK