Schwarzenberg i poslanci vítají jmenování velvyslance USA

- Aktuality autor: red

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) uvítal jmenování nového amerického velvyslance pro Českou republiku Normana Eisena, byť má přijet zatím na omezenou dobu zřejmě jednoho roku.

"Jsme za to vděčni, i když to má malou vadu na kráse," řekl ministr. Také šéfa sněmovního zahraničního výboru Davida Vodrážku (ODS) a místopředsedu výboru Jana Hamáčka (ČSSD) zpráva o velvyslanci potěšila.

Místo na zastupitelském úřadě zaoceánské mocnosti je prázdné bezmála dva roky, což v Praze začalo vyvolávat podiv. "Zbytečně to komplikovalo vztahy s USA," uvedl Hamáček.

Zvláštní situace, míní Schwarzenberg

"Bylo to nestandardní," dodal Vodrážka, jehož budou zajímat priority nového ambasadora. Také Schwarzenbergovi situace připadala zvláštní, mimo jiné nespěchal kvůli tomu s oznámením kandidatury nového českého velvyslance v USA. "Nyní o tom pomalu můžu začít uvažovat," uvedl šéf české diplomacie.

Hovoří se o tom, že velvyslancem v USA by se měl stát bývalý generální konzul v New Yorku, exministr zemědělství a někdejší místopředseda ODS Petr Gandalovič. Posledním českým velvyslancem byl Petr Kolář, který nyní vede misi v Moskvě.

Tagy: USA schwarzenberg diplomacie

Zdroje: ČTK