Schwarzenberg: Hlasování o daních je pokus o sebevraždu koalice

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Nejednota při hlasování o daňové reformě silně nalomila koaliční důvěru a TOP 09 bude chtít tuto "velmi vážnou situaci" v koalici řešit. Dnes to řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Vedení strany a poslanci TOP 09 se podle Schwarzenberga poradí o tom, jak budou na situaci reagovat. Kdyby se podobná "koaliční nevěra" opakovala, mohlo by to podle něj znamenat konec koalice.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura v reakci na vyjádření lídrů TOP 09 uvedl, že nepovažuje za zodpovědné otevírat téma rozchodu koalice. Drtivá většina daňové reformy podle něj byla odhlasována v souladu s koaliční smlouvou.

"Zajisté si budeme muset o tom vážně pohovořit, poněvadž to, co se stalo, je pokus o sebevraždu vládní koalice. Když se u tak důležitých věcí na poslední okamžik nedodrží hlasování pro vládní předlohu, jak se na tom koalice usnesla, to je už podle mého názoru opravdu velmi vážná situace," řekl Schwarzenberg.

Koaliční může už být nalomena úplně

Předseda TOP 09 nechtěl předjímat, jak bude jeho strana nyní postupovat a kdy bude chtít věc řešit na jednání koaličních lídrů. Řešení ale podle něj musí být radikální. "Protože teď už je silně nalomená koaliční důvěra a stane-li se to ještě jednou, může už být nalomena úplně. Považuji to za velmi, velmi vážnou situaci," řekl Schwarzenberg.

TOP 09 popudilo především hlasování, ve kterém sněmovna prosadila rozdělení odvodů z loterií tak, že o třetině budou rozhodovat samy loterijní společnosti a další významný balík peněz z hazardu zamíří do fondu ministerstva školství. Většinově pro byly ODS a ČSSD, připojili se i jednotlivci z VV. TOP 09 poslanecký návrh odmítala.

Stanjura se dnes bránil tím, že pro návrh, aby o třetině odvodů mohly nadále rozhodovat loterijní firmy, nehlasovali všichni poslanci ODS. Podle záznamu hlasování bylo pro 29 z 36 přítomných zákonodárců ODS. "Poslancům ODS, kteří tento návrh podpořili, šlo o podporu sportu v roce 2012," uvedl Stanjura. Připustil ale, že hlasování o rozdělení odvodů z hazardu nebylo šťastné. Vládní strany by prý o sněmovnou schváleném návrhu měly dále v příštím týdnu jednat. "Jsou také ve hře určité nástroje, kterými je možné odhlasovanou legislativu vrátit zpět k vládní předloze, ale ty teď nechceme specifikovat," uvedl v tiskovém prohlášení.

Kalousek se musí rozmyslet jak dál

Poslanec VV Michal Babák dnes uvedl, že VV ve svém pozměňovacím návrhu prosazovaly, aby se výnos z obratové daně u hazardu dělil mezi obce a státní rozpočet. Stavěly se ale prý za jinou variantu, než nakonec schválila sněmovna. Verze podporovaná VV by podle Babáka vedla k průhlednějšímu rozdělování daní z hazardu.

Opozice a vládní VV ve sněmovně také prosadily zachování daňového zvýhodnění stravenek, které vláda navrhovala zrušit v rámci daňové reformy. Stalo se tak i přes "velmi zásadní nesouhlas" ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Svolání koaliční schůzky kvůli tomu ovšem Kalousek neplánuje "K čemu by byla dobrá? Aby se tam kolegové k něčemu zavázali a pak to zase porušili?" řekl dnes na konferenci Dopady reforem na hospodaření obcí a měst.

Po schválení nového zdanění loterií Kalousek ve sněmovně prohlásil, že sněmovna rozhodla o "nespravovatelném mechanismu". Musí si prý rozmyslet, zda a za jakých okolností pokračovat dál v tak vážné práci s někým, kdo nedrží ani písemné, ani slovní dohody, komentoval hlasování koaličních partnerů.

Velký podraz

Předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík dnes řekl, že ODS a VV spáchaly na TOP 09 ve sněmovně "velký podraz". Strana s nimi prý ale nechce věc bezprostředně řešit, protože atmosféra je zjitřená. "Pan premiér deklaroval, že jsou připraveni dohodu koalice podpořit. Druhý den to bylo úplně jinak. Velká koalice hazardu - ODS, ČSSD, část Věcí veřejných a KSČM - připravila obce o tři miliardy korun a připravila je o další 1,1 miliardy korun změnou systému poplatků za jednotlivé hrací přístroje, které jdou přímo hazardnímu průmyslu," řekl.

Sněmovnou schválený návrh podle Gazdíka také zřídil na ministerstvu školství fond, kam mají směřovat daně z hazardu určené primárně na sport. Tento fond ale podle něj nebude podléhat žádné parlamentní ani veřejné kontrole. "Bude to takový nový medvěd ministerstva školství, kde nejsou jasně stanovena pravidla, jak se bude o penězích rozhodovat," řekl Gazdík.

Tagy: koalice schwarzenberg

Zdroje: ČTK