Schválení změny tarifů vládou uvítaly odbory jako splnění slibu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Schválení zvýšených tarifních tabulek pro lékaře na středečním jednání vlády uvítala místopředsedkyně Lékařského odborového klubu a šéfka nemocničních odborů v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici Jana Vedralová.

Zvýšení o 5000 až 8000 korun je podle ní očekávané splnění závazků memoranda a potvrzení toho, že krize ve zdravotnictví skončila. 

"Je to očekávané potvrzení dohody, my jsme jako lékařské odbory a lékaři, kteří v akci Děkujeme, odcházíme byli, dohodu splnili. Výpovědi jsme stáhli či stahujeme. Nedovedli jsme si představit, že by svoji část dohody druhá strana nesplnila," řekla Vedralová. 

Spolupráce odborářů na reformě

Nyní podle Vedralové může začít dlouhodobější práce na potřebné přeměně. Spolupráce odborářů na reformě je zakotvena v platném memorandu. Půjde například o změny v lékové politice, potlačení korupce při nákupu přístrojů a stavebních zakázek. Právě z reformy lze získat peníze na platy, v příštím roce by měli dostat přidáno i ostatní zdravotníci. 

Podle aktuálních informací mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně bylo k dnešnímu ránu staženo 60 procent z 3800 výpovědí. Část lékařů vyčkávala na to, zda vláda jejich dohodu zakotvenou v memorandu schválí a platové tabulky navýší. 

Vedralová: Situace je klidná

Vedralová doplnila, že v Thomayerově nemocnici, kde pracuje, je situace "naprosto klidná". Ona stáhla výpověď v úterý, přitom se potkala s neurology, kteří právě šli také výpovědi stáhnout. Na výpovědi podle ní trvají jenom jednotlivci, kteří si buď snižují úvazek, nebo někteří odcházejí jinam.

Už v průběhu akce většina lékařů přiznávala, že nemíří za prací do ciziny, nehledali si práci ani jinde v Česku, protože chtěli zůstat ve své nemocnici. Pokud "odcházeli", tak prý symbolicky "ze špatného systému zdravotnictví".

Tagy: Vláda odbory LOK

Zdroje: ČTK