Schůze k rozpuštění Sněmovny má být příští pátek, nejspíš uspěje

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 8. 8. 2013 20:11) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Sněmovní schůze k rozpuštění dolní komory se uskuteční v pátek příštího týdne. Oznámila to dnes tisková tajemnice předsedkyně Sněmovny Eva Šmerdová. Žádost o její svolání podaly společně ČSSD, TOP 09, KSČM a Věci veřejné. Připojilo se k ní 126 poslanců, což ukazuje na to, že rozpuštění, k němuž je třeba 120 hlasů, se podaří prosadit. 

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna,zdroj: Profimedia.cz

Dokument požadující rozpuštění Sněmovny dnes na půdě dolní komory podepsali předsedové poslaneckých klubů ČSSD, KSČM, TOP 09 a VV. Celkem jej podepsalo 54 poslanců sociální demokracie, 42 členů klubu TOP 09 a Starostů, 26 komunistů a čtyři členové Věcí veřejných. 

Pro co nejrychlejší předčasné volby bude také Jan Florián, který ve středu nehlasoval se stranami bývalé koalice proti vládě Jiřího Rusnoka a dnes rezignoval na členství v ODS. "Většina občanů si přeje stabilní prosperující stát a zodpovědnou politickou reprezentaci," sdělil Florián. 

Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc očekává, že prezident Miloš Zeman dolní komoru rozpustí v řádu několika dní, maximálně týdnů po usnesení poslanců, tak "abychom byli schopni konat nové volby přibližně do konce října". 

"Součet poslanců poslaneckého klubu ČSSD, KSČM a TOP 09 poskytuje spolehlivou většinu pro rozpuštění Poslanecké sněmovny a já velmi doufám, že nezůstane pouze u hlasů těchto tří politických stran," vyjádřil dnes přesvědčení o tom, že návrh projde, šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. 

O předčasné volby usilovaly dosud bývalé opoziční strany. Po středečním večeru se k nim přidala i strana bývalé vládní koalice TOP 09, kterou k tomuto novému postoji přiměl rozpad koalice. Rozpuštění by vzhledem k rozložení sil mohlo být hladce schváleno; pak musí Sněmovnu podle ústavy rozpustit prezident Miloš Zeman. Do 60 dnů poté musí být volby nové. 

Tagy: rozpuštění sněmovny předčasné volby 2013

Zdroje: ČTK