Schettino vystoupil v televizi a omluvil se za nehodu Costa Concordie

ROZHOVOR - Aktuality autor: Michal Polák

Kapitán ztroskotané lodě Costa Concordia Francesco Schettino se v úterý omluvil za nehodu, při níž v lednu zahynulo 32 lidí. Řekl také, že těsně před nárazem plavidla jej vyrušil telefonický hovor. První delší Schettinův televizní rozhovor o nehodě ale vyvolal v Itálii pobouření, mimo jiné kvůli nepotvrzeným informacím o tom, že kapitán za své vystoupení od televize dostal 50.000 eur (1,3 milionu korun).

"Když se stane nehoda, není identifikována jenom loď nebo firma (která ji provozuje). Kapitán je také identifikován, a tak je normální, že bych se jako zástupce tohoto systému měl omluvit," řekl Schettino, který prý neustále myslí na oběti neštěstí.

Luxusní loď Costa Concordia se potopila 13. ledna při plavbě podél italského pobřeží. V době nehody bylo na palubě přes 4200 lidí.

Byla to banální nehoda

Podle vyšetřovatelů ztroskotání zavinil Schettino riskantním manévrem poblíž toskánského ostrova Giglio. Je kvůli němu vyšetřován pro zabití z nedbalosti a dále též pro předčasné opuštění lodi a chyby při řízení plavidla. Hrozí mu až 15 let vězení. Spolu s kapitánem plavidla, který byl nedávno propuštěn z domácího vězení, je obviněno dalších osm zaměstnanců společnosti Costa Crociere, jež plavidlo provozovala.

V rozhovoru Schettino připustil, že nejednal dostatečně rozhodně, když se loď dostala příliš blízko břehu. "Byla to banální nehoda, při níž selhala komunikace mezi lidskými bytostmi, což způsobilo nedorozumění... Bylo to, jako by vypadl proud v hlavách všech i v přístrojích," nechal se slyšet. Zároveň řekl, že to ale nebyl on, kdo v době nehody loď řídil.

Schettino se také označil za "oběť celého systému". Prý mu nelze vyčítat nic víc než nedostatek koncentrace. "Koneckonců se mi podařilo zabránit čelnímu nárazu (na útes)," prohlásil. Schettino loď na poslední chvíli dokázal stočit, takže na útesy najela bokem.

Pobouření mezi Italy

Rozhovor vyvolal mezi Italy pobouření. "Vůbec nerozumím tomu, co Schettino říká. To, jak o tragédii mluví, je banální a povrchní," řekl podle agentury DPA manžel jedné z obětí lodní katastrofy Elio Vincenzi. "Vypadá to, že vůbec nepochopil, že zavinil smrt 32 lidí," prohlásil o Schettinovi.

Rozhořčené reakce vyvolala také zpráva o odměně, kterou kapitán za rozhovor údajně dostal, byť televize její výši nepotvrdila. "Je absurdní, že Schettino dostane za rozhovor 50.000 eur. Především je třeba si uvědomit, že cestující, jejichž život byl v ohrožení, dostali odškodné jen 14.000 eur," řekl Massimiliano Dona z italského svazu pro ochranu spotřebitele.

Vrak luxusního plavidla stále leží u ostrova Giglio. Práce na jeho odstraňování začaly v květnu, vyproštění lodi a její odvlečení do přístavu ale potrvá zhruba rok.

Tagy: nehoda omluva schettino

Zdroje: ČTK