Sazka mlží kolem rekordního jackpotu. Zatím jej odmítá vyplatit

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Loterijní společnost Sazka mlží o výplatě rekordního jackpotu. Den před mimořádnou valnou hromadou společnosti se v pondělí její vedení radilo, jak naložit se zprávou serveru motejlek.com, že dosud nezaplatilo výherci 103,4 milionu korun, tedy nejvyšší výhry letošního roku.

Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Sazka překvapivě tuto informaci nepopřela. "Sazka tradičně nekomentuje své vztahy s výherci," řekl serveru mluvčí Sazky Jan Tuna, který na další otázky v této souvislosti odmítl odpovídat.

Insolvenční správce výplatu výhry povolil

Předběžný insolvenční správce Sazky Josef Cupka přitom minulý pátek podepsal Sazce souhlas s vyplacením rekordního jackpotu 103,4 milionu. "Mám samozřejmě zájem na tom, aby běžná činnost Sazky - a tou je i vyplácení výher - běžela dál," řekl serveru Cupka.

Výhra padla letos 6. ledna. Podle zákona má Sazka na vyplacení výhry lhůtu 60 dní od přihlášení výherce, který se musí do 35 dnů přihlásit o výhru u společnosti Sazka. Kdyby se tedy přihlásil ihned druhý den po výhře, nejzazší termín pro výplatu by v tomto případě byl 7. březen.

Pro Sazku padl historicky první superjackpot, tedy výhra v prvním pořadí plus prémie 70 milionů Kč, v nejméně vhodnou dobu, píše dále Aktuálně.cz. Už jen pouhé zpochybnění schopnosti vyplácet výhry by totiž finančně sužovanou společnost poslalo definitivně ke dnu, dodává. Z číselných loterií sportka a Šťastných deset dosud plynula 90 procent výnosů firmy.

Důvody pro odnětí licence

O potížích Sazky nemá informace ani ministerstvo financí, které sázkovým firmám uděluje licenci k provozování her. Mluvčí MF Ondřej Jakob serveru sdělil, že MF zatím nemá žádné informace, že by Sazka měla problémy s vyplácením vyšších výher. "Není nám ani známo, že by v tuto chvíli nastaly důvody pro odnětí licence," dodal.

Už minulý týden ale Sazka podle informací Aktuálně.cz narazila na jiný finanční problém. Banky - Česká spořitelna a ČSOB - ve stejný den zablokovaly firmě přístup k účtům po internetu a tudíž ji prakticky odřízly od hotovosti. V tomto případě musel zasáhnout až předběžný správce v Sazce. S Českou spořitelnou dohodl obnovení přístupu k běžným penězům už minulý týden, s ČSOB jednal o stejné věci dnes.

Komárek vs Vítek

Sazka čelí dvěma návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala KKCG podnikatele Karla Komárka, druhý podnikatel Radovan Vítek, který tvrdí, že je největším věřitelem Sazky s pohledávkou 1,5 miliardy korun. Oba navrhovatelé se zároveň o Sazku ucházejí. Třetím zájemcem jsou Penta a E-Invest.

Vedení Sazky může od minulé středy nakládat s majetkem společnosti jen se souhlasem předběžného insolvenčního správce. Opatření se týká například uzavírání smluv nad 500 tisíc korun, vyplácení peněz z účtů Sazky či v hotovosti nad půl milionu korun, nemovitého majetku Sazky včetně převodů či pronájmů, předmětů duševního a průmyslového vlastnictví, podílů v jiných společnostech nebo zahájení soudních a jiných sporů.

Tagy: sázka jackpot

Zdroje: ČTK