Savčenková se u soudu zodpovídala z dvojnásobné vraždy

- Aktuality autor: pal

Ostře sledovaný proces s ukrajinskou pilotkou Nadijou Savčenkovou obviněné z vraždy dvou ruských novinářů, kteří byli loni zabiti na východní Ukrajině. Savčenková obvinění odmítá. Soud byl ale z procesních důvodů přerušen. 

Přísně hlídaná ukrajinská pilotka Savčenková míří k soudu

Přísně hlídaná ukrajinská pilotka Savčenková míří k soudu,zdroj: Profimedia.cz

Místní soudce řízení pozastavil, než oblastní soud v Rostovu rozhodne o příslušnosti případu. Stalo se tak na žádost obhajoby, která usiluje o přenesení procesu do Moskvy. Soud také povolil Savčenkové schůzku s matkou a sestrou.

Soud se Savčenkovou byl pozorně sledovaný

U městského soudu platila podle agentury TASS přísná bezpečnostní opatření. Do budovy neměli přístup ani novináři, ani západní diplomaté. Jednání soudu se odehrávalo za zavřenými dveřmi.

Podle obžaloby čtyřiatřicetiletá Savčenková jako příslušnice dobrovolnického praporu válčícího na straně vládních sil s proruskými separatisty v Donbasu na východě země úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na skupinu neozbrojených civilistů a novinářů.

Ti se právě nacházeli na kontrolním stanovišti separatistů. Ze tří ruských novinářů dva zahynuli. Savčenková prý byla zadržena v Rusku jako uprchlice.

Mluvčí ruských vyšetřovatelů, generál Vladimir Markin, v předvečer procesu opět prohlásil, že obžaloba disponuje "nezpochybnitelnými důkazy" o vině Savčenkové.

Obhajoba naopak tvrdí, že Ukrajinka padla do zajetí krátce před ostřelováním a smrtí novinářů. Separatisté ji pak předali Rusům; žena tedy podle advokátů byla do Ruska zavlečena.

Ukrajina stíhá Rusy, kteří unesli pilotku

Ukrajinská prokuratura den před procesem začala stíhat sedm Rusů, zapletených do údajného únosu Savčenkové, za což jim hrozí až deset let vězení. Jména podezřelých, kteří jsou zřejmě stíháni v nepřítomnosti, nesdělila.

Prý jde o vysoce postavené hodnostáře, včetně tří soudců, kteří na Ukrajinku uvalili vazbu, dvou vyšetřovatelů a náměstka ruského ministra zahraničí.

Jeden z ruských advokátů Savčenkové Mark Fejgin dnes ráno v ukrajinské televizi tvrdil, že obě země údajně jednají o výměně ženy za dva zajaté příslušníky ruských speciálních sil.

Četař Alexandr Alexandrov a kapitán Jevgenij Jerofejev byli 16. května zajati ukrajinskými vojáky u města Ščasťa v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Ruské ministerstvo obrany následně uvedlo, že oba muži sice bývali vojáky, nyní ale nejsou v aktivní službě. Mezitím ukrajinští pohraničníci prý zajali dalšího ruského důstojníka.

"Jednání, nakolik vím, se vedou mezi zvláštními službami. Posuzuje se výměna Savčenkové za Alexandrova a Jerofejeva," řekl Fejgin televizi 112 a dodal, že výměna by byla nejlepším východiskem ze situace. Mezi oběma státy stále platí dohoda umožňující odeslat Savčenkovou po odsouzení k odpykání trestu do vlasti.

"Dostane 25 let. Až ji odsoudí, Moskva bude moci bez ztráty tváře vyměnit Savčenkovou za své vojáky, které zajali Ukrajinci. To je nejpravděpodobnější konec příběhu," předpověděl další obhájce Ilja Novikov v polském listu Gazeta Wyborcza.

Tagy: Rusko zahraničí ruská pilotka

Zdroje: ČTK