Savčenková napsala knihu z ruského vězení. Je k dostání jen v Kyjevě

- Aktuality autor: pal

Na pultech kyjevských knihkupectví se objevila kniha, kterou napsala ukrajinská pilotka Nadia Savčenková, která je obžalovaná v Rusku za podíl na smrti dvou ruských novinářů na východní Ukrajině. Kniha, kterou Savčenková napsala ve vězení, byla ve středu představena v ukrajinském parlamentu. 

Kniha vězněné ukrajinské pilotky Savčenkové

Kniha vězněné ukrajinské pilotky Savčenkové,zdroj: Profimedia.cz

"Tuto knihu napsala osoba s nepokořitelným duchem. Nadija Savčenková je pýchou Ukrajiny," prohlásila Julie Tymošenková.

"Knížku napsala sama, v ruském vězení. Během návštěv Nadija předávala části rukopisu své sestře, která je pak nechala vytisknout. Každé slovo volá ke všem Ukrajincům: ubraňte Ukrajinu a nezraďte Ukrajinu," dodala.

Pilotka psala knihu v době hladovky

Savčenková se podle své sestry odhodlala ke psaní v době, kdy 40. den držela hladovku na protest proti svému uvěznění. "Netoužila po slávě, ale bála se, že nemusí přežít a že nezazní pravda," řekla. Přála by si, aby si knihu mohli přečíst Rusové.

Zájemci mají za knihu zaplatit, kolik uznají za vhodné. Výtěžek bude určen dalším Ukrajincům, kteří jsou momentálně vězněni v Rusku a kteří si nemohou dovolit advokáta.

Kniha nazvaná "Silné jméno Nadija" (v ukrajinštině "nadija" znamená také "naděje" - pozn. ČTK) byla vytištěna nákladem 10 tisíc výtisků.

Zatím je k dostání jen v Kyjevě, nakladatelství už ale hledá možnosti distribuce i v dalších regionech Ukrajiny. Výňatky už byly zveřejněny v tisku.

Savčenková je prý na Ukrajině populární

"Už jsou to tři měsíce, co u mého jména v radě (parlamentu) píší 'nepřítomna'. Ale Ukrajinci, kteří mi dali svou důvěru a svůj hlas, ode mě očekávají činy! Rozhodla jsem se tedy, že ve vězení naškrábu něco na papír! Tady čas nechybí...," vysvětlovala v jednom z výňatků autorka, proč se rozhodla knihu napsat.

Čtyřiatřicetiletá Savčenková byla podle ruských úřadů zadržena na počátku loňského července v Rusku. Sama letkyně, která se ve své vlasti těší značné popularitě, obviňuje proruské separatisty, že ji na východě Ukrajiny zajali a předali Rusům.

Od té doby je v ruské cele. Příští týden má pokračovat soud, před kterým čelí obžalobě, že úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na skupinu civilistů a novinářů, z nichž dva byli zabiti. Vinu odmítá. Hrozí ji až 25 let vězení.

Tagy: Rusko zahraničí Ukrajina ruské zákony ukrajinská politika

Zdroje: ČTK