Saúdský princ daruje všech svých 788 miliard na dobročinné účely

- Aktuality autor: roj

Šedesátiletý saúdskoarabský princ a filantrop Valíd bin Talál se rozhodl věnovat všechno své jmění na dobročinné účely. Nejde rozhodně o zanedbatelnou částku - podnikáním si muž patřící do třicítky nejbohatších lidí planety vydělal v přepočtu 788 miliard korun. Darované peníze začnou být uvolňovány ještě za jeho života a budou určeny na sociální a humanitární projekty, včetně zlepšení nezávislosti žen či řešení přírodních katastrof.

Saúdskoarabský princ Valíd bin Talál je známý svou filantropií. Všechen svůj majetek věnuje charitě

Saúdskoarabský princ Valíd bin Talál je známý svou filantropií. Všechen svůj majetek věnuje charitě,zdroj: Profimedia.cz

Princ Valíd řídí saúdskoarabskou investiční společnost Kingdom Holding. "Tento filantropický závazek pomůže kulturnímu sblížení a porozumění i rozvoji společnosti. Má také zlepšit nezávislost žen a postavení mládeže a bude využit k řešení přírodních katastrof. Poslouží také k vytvoření větší tolerance na světě. Dar bude uvolňován podle přesného plánu v příštích letech a dohlížet na to bude administrativní rada," sdělil šedesátiletý princ v prohlášení.

Společnost Kingdom Holding se zabývá rozmanitými činnostmi od řízení zábavního parku Euro Disney, řetězce hotelů Four Seasons, americké banky Citigroup nebo mediálního gigantu News Corporation. V Džiddě se podílí se na výstavbě výškové budovy, která má být nejvyšší na světě a měřit má přes 1000 metrů.

Princ Valíd je vnukem zakladatele království krále Abdal Azíze a před dvěma lety ho časopis Forbes označil za 26. nejbohatšího člověka planety. Jeho majetek byl tehdy odhadnut na 20 miliard dolarů, což princ nesl nelibě, protože jeho jmění bylo prý o šest miliard podhodnoceno. Tvrdí o sobě, že začínal v podnikání s 30 tisíci dolary, které dostal jako dar od otce, a že si musel vzít půjčku 300 tisíc dolarů.

Je znám velkorysými dary. V minulosti například daroval 25 vozů Bentley členům saúdskoarabského fotbalového týmu a letos slíbil dát tentýž vůz každému z pilotů zapojených do bojů v Jemenu.

Princi Valídovi patří luxusní jachta, největší soukromý letoun světa a také 200 automobilů, mezi nimiž je sbírka značek Ferrari a Lamborghini. V Rijádu vlastní sídlo o 420 místnostech s několika bazény.

Tagy: zahraničí charita Saúdská Arábie dobročinnost zajímavosti a kuriozity

Zdroje: ČTK