Saúdská Arábie zakázala veškeré protivládní demonstrace

- Aktuality autor: red

Saúdské ministerstvo vnitra dnes zakázalo všechny demonstrace a pochody a pohrozilo, že proti narušitelům veřejného pořádku použije všech mocenských prostředků. Podle agentury Reuters se tak stalo po menších protestech menšinových šíitů ve východní části země bohaté na ropu.

Bezpečnostní síly použijí všechny prostředky, aby zabránily porušování veřejného pořádku, uvedlo ministerstvo vnitra v prohlášení, které odvysílala státní televize.
Menšinoví šíiti při protestech v minulých týdnech hlavně požadovali, aby byli propuštěni lidé, kteří jsou dlouhou dobu vězněni bez soudu.

Šíiti v Saúdské Arábii žijí hlavně na východě země, kde jsou obrovské zásoby ropy. Tato část je také blízko k Bahrajnu, kde tamní většinoví šíitové už týdny demonstrují proti svým sunnitským vládcům. Saúdští šíiti si navíc stěžují, že nemohou získat dobře placená místa ve státní správě, jakož i těžit z nejrůznějších výhod jako ostatní občané.

Abdalláh: Občané dostanou od státu 37 miliard

Saúdskoarabská absolutní monarchie, která nemá žádný volený parlament a která žádné projevy nesouhlasu netoleruje, všechna obvinění nespokojených šíitů odmítá. Král Abdalláh, který se po tříměsíčním zahraničním léčení vrátil do Rijádu, minulý týden oznámil, že občané v podobě různých podpor dostanou od státu celkem 37 miliard dolarů. To vše podle agentury Reuters je motivováno zřejmou snahou uchránit království od protestů lidových mas, jež zachvátily mnohé země arabského světa.

V Ománu rovněž na Arabském poloostrově dnes tamní vládce sultán Kábus bin Saíd bin Tajmúr Saíd oznámil, že po demonstracích proti rozsáhlé korupci v této malé zemi Perského zálivu vyhodil z vlády dva ministry. Přesuny ve vládě byly oznámeny po nepokojích, které v minulých dnech otřásly sultanátem s necelými třemi miliony obyvatel.

Podle agentury AFP ale protesty zatím neohrožují popularitu, jíž se sedmdesátiletý sultán Kábus, který zemi vládne od roku 1970, těší. Je prý stále považován za vládce, který je citlivý k podmínkách, v nichž jeho poddaní žijí. Projevy nespokojenosti v minulosti prakticky neexistovaly. Nyní jim sultán čelí tím, že oznámil vytvoření 50.000 nových pracovních příležitostí a zvýšení podpor v nezaměstnanosti.

Zdroje: ČTK