Saúdská Arábie navrhuje krátké příměří v Jemenu kvůli pomoci civilistům

- Aktuality autor: roj

V Jemenu by mohlo platit pětidenní příměří, aby se do země mohla dostat potřebná humanitární pomoc pro civilisty. Příměří navrhuje Saúdská Arábie, který stojí v čele koalice, jež bombarduje pozice povstalců. Šéf americké diplomacie John Kerry šíitské rebely vyzval, aby na dočasný klid zbraní přistoupili. Kdy by však mělo příměří začít platit, není jasné. 

Válka přinesla do Jemenu humanitární krizi, lidé jsou závislí na pomoci humanitárních organizací

Válka přinesla do Jemenu humanitární krizi, lidé jsou závislí na pomoci humanitárních organizací,zdroj: Profimedia.cz

"Přestávka v bojích se bude vztahovat na celý Jemen po dobu pěti dní. Datum, kdy by měla být zahájena, bude brzy oznámeno spolu s dalšími náležitostmi. Vše ale závisí na tom, zda budou Húsíové souhlasit s příměřím," prohlásil saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr. 

Ministři také uvedli, že nehovořili o tom, že by měli v plánu do Jemenu vyslat pozemní jednotky.

Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která už téměř šest týdnů útočí na pozice jemenských šíitských povstalců, jež podporuje Írán. Nálety i pozemní boje si už vyžádaly stovky obětí a nejméně 300.000 lidí uprchlo ze svých domovů. 

Jemenský konflikt se stupňuje od loňského září, kdy šíité obsadili hlavní město Saná. V domácím vězení drželi prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího a členy vlády, kteří pak uprchli do Adenu a někteří do Saúdské Arábie. Rijád v březnu sestavil koalici bránící zájmy Hádího vlády

Tagy: Jemen Saúdská Arábie války a ozbrojené konflikty konflikt v Jemenu

Zdroje: ČTK