Satelity ukázaly 122 nových objektů, jež mohou být trosky letadla

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Dalších 122 předmětů, které by mohly být troskami pohřešovaného letadla společnosti Malaysia Airlines, odhalily satelity v jižní části Indického oceánu. Na dnešní tiskové konferenci to řekl malajsijský ministr obrany a dopravy Hishammuddin Hussein. Díky zlepšení počasí v oblasti dnes mohly pátrací týmy v oblasti obnovit hledání stop po boeingu, který zmizel v noci na 8. března s 239 lidmi na palubě.

Satelitní snímek zachycující údajné trosky letadla

Satelitní snímek zachycující údajné trosky letadla,zdroj: Profimedia.cz

Podle vyjádření malajsijského ministra nové záběry ze satelitů ukazují objekty o délce až 23 metrů. Některé z nich mají s velkou pravděpodobností světlou barvu a jsou z pevného materiálu. Rozprostřeny jsou na ploše 400 kilometrů čtverečních ve vzdálenosti asi 2560 kilometrů západně od australského přístavu Perth.

Snímky byly pořízeny v neděli a v úterý byly informace předány australskému středisku, které pátrací akce koordinuje. Prohledávaná zóna na jihu Indického oceánu byla rozdělena na východní a západní sekci, řekl dnes ministr Hussein.

V úterý prohledávání oceánu přerušil prudký vítr, silný déšť a špatná viditelnost, což znemožnilo bezpečný provoz letadel. Dnes se do oblasti vypravilo sedm vojenských a pět civilních letounů a nejméně dvě lodě. Do operace je podle zpravodajského serveru BBC News zapojeno šest zemí - Austrálie, Nový Zéland, USA, Japonsko, Čína a Jižní Korea.

"Dáváme do toho pátrání vše, co máme," řekl dnes australský premiér Tony Abbott. "Je to zřejmě to nejnepřístupnější místo, jaké si lze představit. Je to tisíce kilometrů odevšud, nicméně my jsme nejblíže... Uděláme, co bude v našich silách, abychom tuto záhadu rozluštili," řekl Abbott v tamní televizi.

Malajsijský premiér Najib Abdul Razak na pondělní mimořádné tiskové konferenci prohlásil, že letadlo se podle dostupných údajů zřítilo v jižní oblasti Indického oceánu a že neštěstí nikdo nepřežil.

Vyšetřovatelé již dříve vyjádřili podezření, že letadlo někdo záměrně odklonil tisíce kilometrů od plánované trasy z Kuala Lumpuru do Pekingu. Spekuluje se o únosu či sabotáži, nicméně vyloučeny nejsou ani technické problémy.

Tagy: letadlo Malajsie zmizelé letadlo

Zdroje: ČTK