Sarkozy stanul před soudem. Exprezident byl 12 hodin u výslechu

- Aktuality autor: Danica Klein

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy v Bordeaux stanul před vyšetřujícím soudcem v případu údajného nelegálního financování své volební kampaně v roce 2007. PO zhruba dvanáctihodinovém výslechu opustil soudní budovu jako takzvaný zvláštní podezřelý svědek. To znamená, že exprezident zatím nebyl obviněn, ale může se tak stát během dalšího šetření později. Sarkozy jakoukoli vinu popírá. 

Nicolas Sarkozy

Nicolas Sarkozy,zdroj: Mediafax

Výslech začal včera ráno a podle očekávání se protáhl do pozdních večerních hodin. Vyšetřovatelé podle DPA dnes nechtěli záležitost nijak komentovat. 

Sedmapadesátiletý konzervativec Sarkozy je od začátku takzvané páté republiky v roce 1958 druhým bývalým prezidentem, kterého si předvolal nějaký vyšetřující soudce. Prvním byl neogaullista Jacques Chirac, který byl loni odsouzen v případu nelegálního financování své strany fiktivními pracovníky na pařížské radnici, kterou kdysi řídil. 

Vyšetřující soudce Jean-Michel Gentil se snaží zjistit, zda Sarkozy získal nezákonnou finanční podporu od nejbohatší ženy Francie Liliane Bettencourtové, 90leté dědičky kosmetické firmy L'Oreal, k financování své kampaně. Ta vedla k jeho zvolení prezidentem. Soudce rozhodne, nejspíš někdy příští rok, zda je dost důkazů pro postavení Sarkozyho před soud, nebo zda ukončí vyšetřování. 

Každý dar nad 150 eur musí být poskytnut formou šeku

Soudce a jeho spolupracovníci v rámci vyšetřování případu, nazvaného aféra Bettencourt, podle místních médií již zjistili několik skutečností, které ukazují na možné nelegální financování Sarkozyho kampaně z peněz miliardářky. Francouzská policie začátkem července na příkaz Gentila podnikla razii v Sarkozyho domě a kanceláři, zabavila jeho diáře. 

Bývalá účetní Bettencourtové prý řekla policii, že začátkem roku 2007 požádal o 150.000 eur (3,8 milionu korun) v hotovosti tehdejší přítel a důvěrník miliardářky Patrice de Maistre, a to s tvrzením, že peníze jsou určeny pokladníkovi Sarkozyho kampaně. 

Podobná operace by byla hrubým porušením zákona. Soukromé příspěvky politickým stranám a jejich prezidentským kandidátům smějí být totiž maximálně 7500 eur ročně (asi 191.000 korun) a jen 4600 eur (asi 117.000 korun) v době volební kampaně. Každý dar nad 150 eur přitom musí být poskytnut formou šeku. 

Konzervativec Sarkozy v květnu opustil Elysejský palác, když ve volbách prohrál se socialistou Françoisem Hollandem. V polovině června ho přestala chránit prezidentská imunita. Od té doby se tento vystudovaný právník pohybuje mimo politickou scénu, věnuje se rodině a přivydělává si přednáškami a projevy po světě. Například ve středu promluvil k podnikatelům v Londýně. 

Sarkozyho jméno se objevuje v dalších třech justičních kauzách a je možné, že bude čelit novým podezřením. Těžkosti s justicí mu začínají v době, kdy Sarkozyho strana UMP prožívá vnitrostranickou krizi, která může prý vést i k jejímu rozbití. Za psychodrama označují místní komentáře ostrý spor bývalého premiéra Françoise Fillona a dosavadního šéfa UMP Jeana-Françoise Copého o vedení strany.

Tagy: obvinění Francie soud

Zdroje: ČTK