Sarbu rezignoval na funkci prezidenta a generálního ředitele CME, vlastníka skupiny Nova

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Adrian Sarbu rezignoval na funkci prezidenta a generálního ředitele Central European Media Enterprises Ltd (CME), která je vlastníkem skupiny Nova. Informovala o tom dnes firma v tiskové zprávě. Ve společnosti byl od roku 1995, kvůli předání funkcí zůstane zaměstnancem do 1. ledna 2014. Sarbuova nástupce vybere komise ředitelů, kterou povede člen představenstva CME Duco Sickinghe. 

Adrian Sarbu

Adrian Sarbu,zdroj: Isifa.com

"Jsem hrdý, že jsem mohl být součástí této společnosti téměř dvacet let a že se nám dařilo úspěšně pokračovat v práci v tomto období plném výzev. CME je skvělá společnost plná talentovaných lidí. Jsem přesvědčen, že tato společnost má namířeno k budoucím úspěchům. Moje mise v CME je splněna," citoval odcházejícího šéfa server tn.cz. 

Zakladatel společnosti Ronald Lauder dosavadnímu šéfovi CME v tiskové zprávě poděkoval za jeho působení ve firmě. CME uvedla, že bude dál pokračovat v nastavené strategii, včetně zvýšení cen reklamy a zavedení distribučních poplatků. 

Osmapadesátiletý Sarbu pochází z Rumunska, kde také stál u spuštění Pro TV v roce 1995. Od roku 2007 do 2009 působil jako takzvaný šéf operací nebo provozní šéf CME, od roku 2009 pak v pozici generálního ředitele a prezidenta mediální společnosti. 

Zpráva o Sarbuově odchodu je překvapivá vzhledem k dřívějším informacím o tom, že by měl zůstat v čele CME až do prosince 2016, a to na základě prodlouženého kontraktu. Původně měl skončit v prosinci 2013. Yahoo Finance letos informovala, že pokud by se firma rozhodla ukončit dobrovolně kontrakt dříve nebo ho neprodloužila, dostane Sarbu odstupné od 3,6 milionu do 5,4 milionu USD, v závislosti na době ukončení dohody. Místo odstupného může firma také jmenovat Sarbua šéfem rumunských operací. 

Mediální společnost CME v pololetí výrazně prohloubila ztrátu po zdanění na 150,1 milionu dolarů (2,9 miliardy korun). Ztráta byla čtrnáctinásobně větší než o rok dříve. Výnosy klesly o více než 16 procent na 317,3 milionu dolarů. Výsledky za samotné druhé čtvrtletí byly také slabší než před rokem. CME tento propad vysvětluje změnou obchodní politiky, která na počátku roku kvůli vyšším cenám reklamy odradila řadu dosavadních klientů. 

Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence pro vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov, Telka a české verze hudební stanice MTV. CME vedle České republiky provozuje televizní stanice na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku. S akciemi firmy se obchoduje na trhu Nasdaq v USA a na pražské burze cenných papírů. Na tuzemské burze akcie reagovaly na oznámenou změnu posílením o víc než deset procent. 

Tagy: TV Nova

Zdroje: ČTK