Sankce USA proti Íránu jsou formou invaze, prohlásil íránský prezident

ROZHOVOR - Aktuality autor: Petr Kubec

Spojené státy americké zahájily invazi, tvrdí íránský prezident Hasan Rúhání. Měly tak učinit v pátek, kdy začaly uplatňovat proti 25 íránským jednotlivcům a podnikům sankce. Rúhání dále uvedl, že by se Íránci proti těmto kroků měli bránit.

Hasan Rúhání

Hasan Rúhání,zdroj: Isifa.com

Sankce se týkají 25 jednotlivců, bank a podniků, které se podle USA podílejí na sporném íránském jaderném programu. Írán zatím nevyvrátil podezření, že část jeho aktivit je určena vojenským účelům. O sankcích bylo rozhodnuto v minulosti, jejich uplatnění ale začaly USA vymáhat až nyní. Kromě jiného zakazují Američanům jakkoli s označenými subjekty obchodovat. Dotyční mají také zmrazeny účty a majetek v oblasti spadající pod americkou jurisdikci.

"Sankce jsou invazí vůči íránskému národu. Měli bychom tomuto vpádu čelit a vytlačit jeho původce... Neměli bychom umožnit pokračování a opakování takového vpádu," řekl Rúhání, jehož slova citovala agentura AP.

Podle íránské televize je páteční rozhodnutí USA porušením dočasné dohody mezi Íránem a šesticí mocností. Loni v listopadu se dohodly na zmírnění protiíránských sankcí výměnou za ústupky Íránu v jaderném programu. AP ale konstatuje, že nejde o nové sankce, nýbrž o prosazení těch stávajících.

Rozhovory mezi mocnostmi - USA, Ruskem, Francií, Británií, Čínou a Německem - a Íránem budou pokračovat v září. Půjde v nich o uzavření trvalého ujednání, které odstraní podezření o vojenském charakteru aktivit v íránských jaderných provozem výměnou za zrušení mezinárodních sankcí. Za částečné ústupky dojednané loni Západ část sankcí zmírnil. Rozpory v klíčových otázkách zůstávají ale stále velké.

Rúhání je považován za umírněného politika. Po jeho loňském zvolení začali vést Íránci rozhovory otevřeněji a díky tomu se v nich podařilo po mnohaleté stagnaci pokročit. Rúhání slíbil Íráncům, že je sankcí zbaví, ale konzervativci ho už nyní kritizují za přílišné ústupky Západu.

Tagy: USA Írán diplomacie sankce Spojené státy americké invaze

Zdroje: ČTK