SANEP: Dvěma třetinám lidí vadí bankovní poplatky

- Aktuality autor: red

Téměř dvěma třetinám lidí vadí bankovní poplatky, pětina Čechů považuje za problematické obchodní podmínky finančních ústavů. Vyplynulo to z prosincového průzkumu společnosti SANEP.

Průzkumu se zúčastnilo přes 73 800 respondentů. 

Polovinu respondentů poplatky "štvou" a více než dvě pětiny k nim mají výhrady. S poplatky jsou spokojeny dvě procenta dotázaných. Jejich zrušení požaduje více než 40 procent respondentů a zhruba stejný počet by byl pro jejich snížení. Stávající podobu poplatků by zachovala necelá desetina lidí, uvádí se v průzkumu. 

Poplatky tuzemských bank jsou dlouhodobě terčem kritiky. Například z loňské studie Evropské komise vyplývá, že Česko má sedmé nejvyšší bankovní poplatky v Evropské unii. Nejdražší je Itálie, nejlevnější Bulharsko.

Češi v průměru za jeden účet v bance zaplatí na poplatcích ročně 95 eur (asi 2450 korun), v nejdražší Itálii je to 253 eur (zhruba 6510 Kč) a v nejlevnějším Bulharsku 27 eur (695 korun). 

Za nejabsurdnější poplatky lidé v loňské anketě serveru bankovnipoplatky.com označili poplatek za nadměrný vklad, dále poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet a poplatek za připsání úroku.

Tagy: banky peníze poplatky pruzkum sanep

Zdroje: ČTK