Samoa se se změnou času vrací do budoucnosti

- Aktuality autor: Jan Pastor

Legenda praví, že když Vatikán v 16. století přešel z juliánského na gregoriánský kalendář, vypukly kvůli "ztraceným 11 dnům" způsobeným touto změnou nepokoje. Nálada na tichomořském ostrovním státu Samoa, který se tento týden chystá přeskočit pátek, aby se ocitl na západní straně mezinárodní datové hranice, je však uvolněnější, napsal zpravodajský server CNN.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Jistě, lidé jsou vzrušení," prohlásil podle zahraničních médií mluvčí vlády Uale Papalii. "Já sám jsem ale v klidu, jenom měníme kalendář."

Čtěte také: Obyvatelé Samoy přeskočí pátek a hned oslaví Silvestra

Rozhodnutí posunout mezinárodní datovou hranici východním směrem do budoucnosti - tedy ze čtvrtka skočit přímo na sobotu - urychlily spíše nové ekonomické skutečnosti než touha být první na světě, kdo oslaví příchod nového roku 2012.

Premiér Samoy Tuilaepa Aiono Sailele Malielegaoi řekl, že tichomořský ostrovní stát se zhruba 180.000 obyvateli se tímto krokem dostane na stejnou pozici jako hlavní obchodní partneři na Novém Zélandu a v Austrálii a bude tak moci využít tamní hospodářské vazby na Čínu a státy na okraji Tichomoří.

"Při obchodování s Novým Zélandem a Austrálií ztrácíme dva pracovní dny týdně," citoval jej anglicky psaný Samoa Observer. "Zatímco tady je pátek, na Novém Zélandu je sobota, a když my jsme v neděli v kostele, v Sydney a v Brisbane už obchodují."

Rozhodnutí změnit kalendář zburcovalo turistické odvětví

V současné době je souostroví 21 hodin za Austrálií a 23 hodin za Novým Zélandem a na kontakty s některými z největších ekonomik na obvodu Pacifiku má jen čtyři pracovní dny v týdnu. Posunutím klikaté mezinárodní datové linie dál na východ se Samoa ocitne jen tři hodiny před východní Austrálii a hodinu před Novým Zélandem.

Mezinárodní datová hranice, která přibližně prochází 180. poledníkem, ale obchází řadu ostrovů a území, aby státy nebyly rozděleny, se na Samoi postarala o závažné výchylky. Její nejbližší soused Tonga ležící o více než 800 kilometrů dál na jih za ostrovním státem zaostává přesně o 24 hodin.

Rozhodnutí změnit kalendář zburcovalo turistické odvětví, které propaguje Samou jako poslední místo na Zemi, které vidí zapadat Slunce.

První místo na planetě

"Je to šílený nápad. Změna času podle mě nemá žádný důvod," řekla obyvatelka Samoy Valentina Tufugová Samoa Observeru. "S Austrálií a Novým Zélandem jsme dobře obchodovali roky i přes časový rozdíl. Myslím, že to bude jenom velká ztráta pro sektor cestovního ruchu, který se už nemůže chlubit tím, že Samoa je poslední zemí na světě, která vidí Slunce."

I když Samoa se změnou času získá nový status prvního místa na planetě, které spatří svítání, cestovní odvětví to považuje za méně romantickou a méně ziskovou alternativu pro novomanžele na líbánkách.

Premiér Malielegaoi vrací úder tím, že turistický průmysl by mohl jednoduše vymyslet nový tahák a představovat Samou jako místo, kde mohou turisté slavit narozeniny a výročí dvakrát - jen asi hodinu letu odtud leží Americká Samoa, která ale zůstává na druhé straně datové hranice.

Díky bohu, že je pátek

Mezinárodní datovou hranici Samoa nepřekračuje poprvé. V roce 1892 tehdejšího krále přesvědčili k tomu, aby země přešla na opačnou stranu hranice a sladila tak krok s americkými loděmi plavícími se západním směrem do San Franciska. Tento krok, který dal místnímu kalendáři den navíc a nabyl podoby dvou čtvrtých červenců za sebou, se nyní vrací zpět ve formě chybějícího pátku; na situaci místní média posměšně odkazují zkratkou TGIF pro anglické úsloví Díky bohu, že je pátek.

Pro premiéra, jehož Strana na obranu lidských práv vládne zemi od roku 1979, kontroverzní opatření nejsou ničím neznámým. Před dvěma lety vláda zavedla jízdu v levém jízdním pruhu, aby mohli občané Samoy žijící v Austrálii a na Novém Zélandu posílat ojeté vozy domů příbuzným.

Od roku 1900, kdy byla německou kolonií, se na Samoi jezdilo vpravo, a změna vyvolala hněv mezi motoristy, kteří ničili značky s upozorněním, aby se lidé "drželi vlevo". Rozhodnutí odsoudili jako další hazard na již tak nebezpečných ostrovních cestách. Proti kroku se rozhodně stavěli především autobusoví přepravci, kteří po vládě žádali odškodnění za náklady, jež jim způsobila úprava dveří na levé straně vozů.

Tagy: cas samoa

Zdroje: ČTK