Samková: Spory o výši nájmů mohou ochromit českou justici

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Velký počet soudních sporů o určení výše nájemného po ukončení regulace může způsobit kolaps české justice. Ochromení soudů může nastat už tehdy, budou-li se soudy týkat desetiny ze 750 tisíc bytů s regulovaným nájemným.

Ve středu to řekla právní zástupkyně Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Klára Samková-Veselá. Růstu počtu soudních sporů se obává také Sdružení nájemníků ČR. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) obavy ze žalob nesdílí, čísla o údajně hrozících žalobách považuje za nadsazená. 

"Představme si, že by nedošlo k dohodě mezi majitelem a nájemníkem v pouhých deseti procentech případů, tak se jedná o 70tisíc žalob. I když k české justici necítím příliš mnoho soucitu, tak si myslím, že je to číslo, které je zarážející a které je způsobilé naprosto zkolabovat justiční systém," uvedla právnička. Obavy z nárůstu soudních sporů o nájemné vyjádřilo v úterý také Sdružení nájemníků ČR. 

Vláda obavy Samkové nesdílí

MMR ale obavy Samkové, nájemníků ani majitelů nesdílí. "Ministerstvo pro místní rozvoj by rádo ještě jednou zdůraznilo, že hlasy o hrozícím zaplavení soudů žalobami považuje za nadsazené a navíc velmi nešťastné," řekla mluvčí úřadu Jana Jabůrková.

"Řádově 60 procent bytových jednotek je ve vlastnictví měst a obcí, které podle dosavadních zkušeností nepůjdou cestou radikálních kroků včetně soudních žalob," dodala. V případě soukromých vlastníků má prý už ministerstvo informace, že ani oni nepůjdou "cestou síly", ale budou hledat s nájemníky dohodu. "Odhady desítek tisíc žalob tak považujeme minimálně o řád nadsazené," poznamenala Jabůrková. 

Zvýšit nájemné po ukončení regulace může vlastník bytu jen po dohodě s nájemníkem. Pokud se nedohodnou, musí rozhodnout soud. 

Mapy do začátku roku 2011

"Nepředpokládáme, že by se soudy položily zcela, bude záviset na tom, jak kvalitně budou připravené cenové mapy," uvedl předseda OSMD Tomislav Šimeček. Cenovou mapu nájemného v současnosti připravuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Má pomoci majitelům i nájemníkům poznat, jestli jsou jejich představy o nájemném reálné. Ministr Kamil Jankovský si od mapy slibuje právě snížení počtu soudních pří o výši činží. Mapy mají být hotové v prvním čtvrtletí 2011. 

Sdružení majitelů domů chce předejít sporům také výzvou vlastníkům, aby jejich požadavky na výši nájemného po ukončení regulace byly realistické. "Doporučujeme všem nájemcům a pronajímatelům, aby se seznámili s výši místně obvyklého nájemného a vycházeli z těchto cifer," řekl Šimeček. 

Současná právní úprava sice obě strany případných sporů odkazuje na soud, už ale jednoznačně neřeší, jak mají soudy v takových případech postupovat. MMR proto vládě předkládá návrh novely občanského zákoníku, která by rozhodování soudů o nájmech jasně zakotvila. Návrh počítá s tím, že soud určí nájem na základě takzvaného nájemného v místě a čase obvyklého. 

Regulace na většině území končí k 31. prosinci 2010

Na většině území Česka skončí regulace posledním dnem letošního roku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012. 

Ukončení regulace činží nemusí znamenat konec peripetií s nájemným ani pro stát. U Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku se v současnosti domáhá odškodnění na státu kolem 5500 majitelů domů z Česka.

"Rozhodnutí soudu pravděpodobně padne už příští rok," řekl předseda OSMD. Datum očekávaného rozhodnutí soudu se ale stále posouvá. V roce 2009 odhadovalo sdružení možnost prvního rozsudku na letošní rok. 

O výši odškodného napoví "pilotní případ"

Sdružení majitelů domů a jeho advokátka Samková zatím nechtějí spekulovat o celkové výši odškodnění, které bude muset stát případně vlastníkům za regulaci vyplatit. Napovědět už ale může takzvaný pilotní případ Jana Vomočila, který je jedním z majitelů soudících se ve Štrasburku.

Na základě letošního dotazu evropského soudu Samková z rozdílu mezi místně obvyklým a regulovaným nájemným spočítala, že mu regulace v letech 1996-2004 způsobila škodu 6,75 milionu korun. "Toto je částka, kterou stěžovatel Vomočil bude žádat jako náhradu škody od České republiky," uvedla advokátka.

Tagy: soud spor kolaps Justice

Zdroje: ČTK