Saleta se na loupeži století nepodílel, rozhodl soud

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Pražský městský soud ve čtvrtek zprostil dispečera Antonína Saletu viny z účasti na takzvané loupeži století a zároveň jej propustil z vazby. V minulosti mu dvakrát uložil devět let vězení a povinnost uhradit uloupených 154 milionů korun. Verdikt však pokaždé zrušil odvolací senát.

Antonín Saleta u soudu

Antonín Saleta u soudu,zdroj: Isifa.com

Čtvrteční zprošťující rozsudek není pravomocný, lze ale předpokládat, že jej vrchní soud potvrdí. Pokud rozhodnutí nabude právní moci, zůstane "loupež století" nepotrestána. Samotní lupiči totiž nikdy nebyli usvědčeni a Saleta je posledním obžalovaným v celé kauze.

Od loupeže uplyne příští týden 12 let. Neznámí pachatelé tehdy na pražské Evropské třídě přepadli vozidlo bezpečnostní agentury Group 4 Securitas, jež převáželo peníze ze Citibank. Obžaloba tvrdí, že lupiči měli uvnitř agentury informátora, a to právě bývalého vojáka a policistu Saletu. Ten krátce předtím povýšil ze člena posádky na operátora.

Proti Saletovi nicméně neexistuje jediný přímý důkaz. Pražský městský soud založil své původní rozsudky mimo jiné na tom, že muž v době loupeže nevysvětlitelně zbohatl a několik měsíců po události požádal agenturu o rozvázání pracovního poměru. Na pozici operátora tak strávil jen půl roku.

Z účasti na loupeži žalobci dříve vinili i muže spojené s Berdychovým gangem. Jan Zelený však spáchal sebevraždu ve vězení a Tomáš Půta byl stejně jako další obžalovaní Maroš Šulej a František Hajn zproštěn viny pro nedostatek důkazů.

Tagy: rozsudek loupež století

Zdroje: ČTK