S úklidem sněhu v Praze pomáhají i vězni

- Aktuality autor: red

S úklidem sněhu z pražských ulic pomáhají i vězni. V pátek ráno s tím začalo devět odsouzených u Jindřišské věže v centru metropole. Nejsou mezi nimi ovšem žádní pachatelé násilí.

Iniciativa pomoct s úklidem sněhu vzešla od nich samotných, řekla mluvčí Vězeňské služby ČR Markéta Prunerová. Odsouzení uklízejí také před vybranými objekty na Žižkově. 

Vězni v žlutozelených vestách uklízející sníh v Jindřišské ulici se později přesunou ještě do Vodičkovy ulice. "Všechno probíhá klidně," řekl vězeňský hlídač. Končit budou ve 14:00. Je jich devět, na starost je mají tři hlídači z vězeňské služby. Trest si odpykávají v ruzyňské věznici. 

Uklízet budou v metropoli až do neděle. Jejich další nasazení záleží na magistrátu. "Vězeňská služba má připravenu skupinu odsouzených, která je schopna na požádání okamžitě vyjet a pomoct s úklidem sněhu," řekla Prunerová. 

"Magistrát je určitě rád použije, zejména v okrajových částech města," řekl jeho mluvčí Jiří Wolf. Využití pro vězně podle něj bude i příští týden, uklidit je třeba například sídliště Jižní Město, Stodůlky nebo Hloubětín. Nasazení vězňů magistrát hodlá koordinovat s Technickou správou komunikací. 

"Vojáci nikde sníh neuklízejí, nicméně mají pohotovost," řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Pro pomoc při kalamitách a jiných zvláštních situacích má armáda vyčleněnu jednu záchrannou rotu v Rakovníku a jednu v Olomouci. Vojáci z vlastního rozhodnutí uklízet sníh nemůžou, musí je o to požádat hasiči, respektive jiné složky Integrovaného záchranného systému. "Hasiči mají všechno pod kontrolou," řekla k tomu mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová 

Podle Prunerové jsou všichni vězňové v pražských ulicích odsouzeni za lehké delikty a vyznačují se vzorným chováním. Prvotní impulz uklízet sníh prý vzešel přímo od nich. Soudy to údajně mohou vzít v úvahu, až budou žádat o podmínečné propuštění. "Násilníky bychom do ulic pustit nemohli," řekla Prunerová. Vězně s hrably podle ní vybírala komise, v níž seděl psycholog i pedagog. 

Pět vězňů z pankrácké věznice uklízí také před vybranými školami na Žižkově. Podle Prunerové jde prý o ještě lehčí delikventy, kteří mají povolen volný pohyb při zaměstnání. Nehlídá je vězeňská služba, ale dva vychovatelé. 

Už ve středu uklízelo sníh 24 vězňů v areálu motolské nemocnice. Téměř všechny věznice v Česku s nejmírnějšími režimy nabídly místní správě pomoc s úklidem sněhu, řekla Prunerová. O víkendu tak například sedm odsouzených z příbramské věznice pomáhalo s úklidem sněhu Technickým službám města Příbrami. "Tam ta spolupráce funguje dlouhodobě," doplnila. 

Pražští hasiči dopoledne vyjížděli třicetkrát, aby odstranili sníh a rampouchy ze střech. Adamcová odhadla, že hasiči dnes budou vyjíždět celkem padesátkrát až šedesátkrát. Tak to podle ní bylo po celý tento týden, jen v úterý hasiči vyjížděli osmdesátkrát.

V posledních dvou dnech vyšplhala denní maxima v hlavním městě k nule a situace se mírně zlepšuje. Přesto v metropoli stále leží od 20 do 30 cm sněhu. Komplikace může přinést další sněžení, před nímž meteorologové varují na neděli a další dny.

Tagy: počasí vězni úklid sníh

Zdroje: ČTK