S rigorózní prací Chládka není všechno úplně v pořádku, píšou Lidovky

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 20. 5. 2014 13:58) - Aktuality autor: Alina Holušová

Rigorózní práce ministra školství Marcela Chládka je příliš krátká, nesplňuje akademické nároky a v současné době by s ní Chládka nejspíš nepustili ani k bakalářské obhajobě, píšou Lidové noviny. Ministr obviněný nedávno z tyranského přístupu ke svým podřízeným veškerá obvinění odmítá. Děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Mirjam Friedová však tvrdí, že práce zcela odpovídá tehdejším požadavkům, které se od té doby zvýšily.

Ministr školství Marcel Chládek

Ministr školství Marcel Chládek,zdroj: Profimedia.cz

Chládkova práce má jen 58 normostran. Nynější ministr ji obhájil v roce 2006 a získal tak titul PhDr.

Chládek v roce 2006 odevzdal práci Podnikání v dalším vzdělávání, která mu otevřela cestu k takzvanému malému doktorátu. List píše, že exemplář, který má k dispozici, postrádá poznámkový aparát, nedostatečně odkazuje ke zdrojům dat a předkládá údajně "nepříliš objevná sdělení".

O Chládkovu rigorózní práci se podle deníku před rokem zajímalo nové vedení katedry andragogiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde dnešní ministr rigorózum obhajoval. Dokument poslal k externímu posouzení odborníkům z brněnské Masarykovy univerzity. "Posudek byl ke kvalitě práce velmi kritický," cituje list tehdejšího děkana Filozofické fakulty UK Michala Stehlíka. To, že práce u bývalého vedení katedry uspěla, je podle Stehlíka chybou, nicméně titul odebírat nelze, dodává list. 

Chládek svou práci hájí. "Nechal jsem si na svou rigorózní práci vypracovat i dva nezávislé posudky: jeden v České republice, druhý na Slovensku. Mé obhajobě byli tehdy přítomni jak oba oponenti, tak i zástupce ministerstva školství," řekl. Dodal, že Lidové noviny mají k dispozici jen "sesypanou verzi" jeho práce. "Moje měla 85 stran," uvedl.

K žádnému pochybení tehdy nedošlo ani podle současného vedení Filozofické fakulty UK. "Podoba rigorózní práce Marcela Chládka a její rozsah splňovaly nároky kladené tehdy na rigorózní práce, celý průběh rigorózního řízení se řídil tehdy platnými zákony a vnitřními předpisy univerzity," uvedla děkanka v prohlášení zaslaném ČTK, pod nímž je podepsán i rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima.

Tagy: Vláda Česko titul Ministerstvo školství ČR politika politik Marcel Chládek rigorózní práce diplom

Zdroje: ČTK