S politickou situací je spokojena jen desetina lidí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

S politickou situací je spokojena přibližně jen desetina lidí v České republice. To je nejméně od loňských voleb do sněmovny. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti STEM.

Výrazně navíc pokleslo přesvědčení, že současné politické strany zaručují demokratickou politiku, tento názor zastává třetina lidí, což je zatím historicky nejnižší zaznamenaná úroveň. Pětina dotázaných uvedla, že je spokojena s řešením nedávné vládní krize. V politice se podle svého soudu vyzná asi třetina respondentů. 

Se současnou politickou situací je spokojeno 11 procent lidí, nespokojenost vyjádřilo 55 procent. Zatímco po nástupu vlády Petra Nečase (ODS) stoupla v září loňského roku spokojenost z osmi na 30 procent, od té doby klesala až na nynější zatím nejnižší míru. 

Nebezpečí: Lidé přestávají věřit demokracii

Názor, že současné politické strany zaručují demokratickou politiku, zastává jen třicet procent lidí. STEM upozornil, že od roku 1993, kdy tuto otázku položil poprvé, je to nejnižší podíl kladných odpovědí. Od září loňského roku klesl o 18 procentních bodů. 

S tím, jak politici vyřešili dubnovou vládní krizi, je spokojeno dvacet procent lidí, větší podíl spokojených je mezi těmi, kterým vyhovuje současná politická situace. 

Průzkumy také dlouhodobě sledují, co lidé soudí o své orientaci v současném politickém dění. Podíl těch, kteří se domnívají, že se v politice vyznají, činí 35 procent, dlouhodobě se významně nemění. Průzkumu, který se uskutečnil od 2. do 9. května, se zúčastnilo 1219 respondentů.

Tagy: pruzkum STEM situace

Zdroje: ČTK