S existencí globálního oteplování souhlasí čtyři pětiny Čechů

- Aktuality autor: red

Osmdesát procent Čechů je podle průzkumu agentury STEM přesvědčeno o tom, že v posledních letech dochází ke globálnímu oteplování. Podle 75 procent za tyto změny klimatu může lidské chování.

Čtvrtina občanů to naopak připisuje přírodním procesům nezávislým na člověku. Vyplynulo to z prosincového průzkumu Střediska empirických výzkumů. 

Pětasedmdesát procent dotázaných si zároveň myslí, že by se Česko mělo zavázat ke snižování emisí skleníkových plynů, i kdyby to mělo vážně zatížit jeho ekonomiku. Rozhodně proti jsou čtyři procenta lidí a 21 procent spíše proti. 

V Kodani ve čtvrtek a v pátek vrcholí klimatický summit OSN. Vyspělé a rozvíjející se státy se zatím nedokázaly dohodnout na tom, do jaké míry by se každý z nich měl v budoucnu podílet na snižování emisí skleníkových plynů a jak velká finanční pomoc by na toto snižování měla chudým zemím připadnout. 

Jako o "humbuku a nesmyslu" hovoří o globálním oteplování český prezident Václav Klaus. 

Názory na existenci globálního oteplování sdílejí ve stejné míře lidé různého pohlaví i věku, materiálního zajištění a politické orientace. Dokonce ani politická orientace nemá podle STEM vliv na odpovědi. Přesto o něco častěji jsou o změně klimatu přesvědčeni vysokoškoláci.

Průzkumu se v době mezi 1. a 9. prosincem zúčastnilo 1260 respondentů.

Tagy: oteplování klima STEM

Zdroje: ČTK