S dezertéry se nemazlíme! Policie zastřelila bez milosti 3 vojáky

- Aktuality autor: Michal Polák

Čínská policie ve středu na severovýchodě země zastřelila tři vojáky, kteří uprchli z kasáren vyzbrojeni poloautomatickou puškou a stovkami nábojů. Informovaly o tom čínské deníky, které ale vzápětí většinu podrobností o případu ze svých internetových stránek odstranily. Podle agentury AP to svědčí o mimořádné citlivosti čínských úřadů na jakékoli projevy nekázně mezi příslušníky největší armády světa.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Zpráva o dezerci vojáků se objevila mimo jiné v Lidovém deníku (Žen-min ž'-pao), který je hlásnou troubou čínské komunistické strany, a případ potvrdili prostřednictvím mikroblogu i bezpečnostní představitelé. Později však tyto informace z internetu zmizely.

Podle zprávy na anglicky psaných webových stránkách rozhlasové stanice China Radio International (CRI) policisté ve středu odpoledne zastřelili tři vojáky a dalšího dopadli živého ve městě Jing-kchou v provincii Liao-ning. Při zásahu utrpěl zranění blíže neupřesněný počet policistů.

Stanice CRI uvedla, že čtveřice dezertovala ve středu brzy ráno z kasáren v sousední provincii Ťi-lin a vzala si s sebou pušku a 795 nábojů. Motiv útěku vojáků je neznámý, banky a klenotnictví v oblasti ale byly vyzvány ke zvýšené ostražitosti kvůli možnému pokusu o ozbrojené přepadení.

Dva z vojáků nezletilí

Hongkongské informační středisko pro lidská práva a demokracii vyslovilo názor, že vojáci mohli zběhnout kvůli nedávnému rozkazu k předčasnému propuštění vojáků, kteří se prohřešili proti vojenské disciplíně nebo nezákonně vstoupili do služby před dosažením osmnáctého roku života. Středisko upozornilo, že nejméně dva ze zmíněné čtveřice vojáků byli nezletilí.

Dodržování vojenské disciplíny nepředstavuje v Čínské lidové osvobozenecké armádě (ČLOA) zásadnější problém, ačkoli v minulosti již byly zaznamenány ojedinělé násilné protesty mezi vojáky, napsala agentura AP.

Tagy: poprava Peking

Zdroje: ČTK