Rýsují se první koalice, v Budějovicích s TOP a ČSSD bez ODS

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Zástupci vítězného hnutí Občané pro Budějovice (OPB) odvolaného primátora Juraje Thomy (dříve ODS) a TOP 09 v neděli písemně potvrdili společný zájem vytvořit funkční koalici, která bude prosazovat zásadní změny ve správě města. Jednat budou s ČSSD, nikoli ODS.

Dále se shodli na společném postupu pro jednání s dalšími politickými subjekty, sdělil Thoma. Hnutí OPB a TOP 09 vyzvaly ke společnému jednání zástupce ČSSD. 

Thomovo hnutí zvítězilo s nečekaně velkým ziskem 26,27 procenta hlasů. TOP získala přes deset procent. Dohromady mají 21 ze 45 mandátů a ke koalici budou ČSSD potřebovat. ODS, jež svého primátora Thomu před volbami odvolala, se propadla z 23 na osm mandátů. 

Jednání nepovedou odděleně

"Součástí dohody je vzájemný závazek, že hnutí Občané pro Budějovice ani TOP 09 nepovedou oddělená povolební jednání, a v případě, že by k takovému jednání byly vyzvány, odmítnou je," řekl lídr českobudějovické TOP Tomáš Bouzek. Dodal, že zástupci koalice OPB a TOP 09 si jsou jisti, že mezi ostatními zvolenými zastupiteli je dost odpovědných občanů, kteří se k projektu změny připojí. 

Obecní volby v Českých Budějovicích s převahou vyhrálo hnutí Občané pro Budějovice vedené bývalým primátorem Jurajem Thomou (dříve ODS). Podle www.volby.cz získalo 26,27 procenta hlasů a 15 mandátů. Druhá skončila ČSSD s 16,79 procenta, což jí zajišťuje deset zastupitelů. Výrazně propadla ODS, která minulé volby vyhrála. K volbám přišlo 39,71 procenta voličů, což je o 3,88 procenta více než v minulých volbách. 

Potřebnou pětiprocentní hranici překročily ještě KSČM s 11,39 procenta a TOP 09 s 10,1 procenta hlasů. Obě strany získaly po šesti mandátech.

V Sokolově zřejmě vznikne koalice ČSSD a ODS

V Sokolově se rýsuje koalice ČSSD a ODS. Starostou bude zřejmě zástupce vítězné ČSSD, ODS dostane dva místostarosty, řekl lídr ČSSD a dosavadní místostarosta Zdeněk Berka. Současný starosta Karel Jakobec z ODS pravděpodobně po devíti letech na postu starosty radnici opustí. 

"Dohodli jsme se předběžně na vzniku dvoukoalice s ODS. S tím, že ČSSD bude mít funkci starosty. Personální obsazení postů jsme ale zatím neřešili. Konkrétní návrhy z obou stran bude posuzovat v příštím týdnu," řekl po jednání ČSSD a ODS Berka. 

Dosavadní starosta Karel Jakobec řekl, že dvě místa místostarostů jsou pro členskou základnu ODS dobrým výsledkem jednání. Sám ale pravděpodobně funkci místostarosty odmítne. "Na 90 procent," dodal Jakobec. 

Strany si spolupráci zopakují

V Sokolově po osm let vládla radnici koalice ODS, ČSSD a sdružení Radnice středu. V letošních volbách ale získala ČSSD devět mandátů z 27, ODS sedm a Radnice středu čtyři. KSČM ale získala pět mandátů, a tak mohla ČSSD teoreticky uzavřít koalici i s komunisty. Prostor pro vyjednání podobné koalice jako v minulých dvou obdobích se tím zúžil. ¨

Lídr dosud koaličního sdružení Radnice středu a místostarosta Jaromír Dvořák řekl, že i v opozici budou zastupitelé Radnice středu pracovat. "Budeme opozice slušná, ale zvídavá," konstatoval Dvořák, který tak také po osmi letech ve funkci zřejmě ve vedení města končí.

Také v Děčíně chtějí sociální demokraté jednat s ODS 

ČSSD, která v Děčíně vyhrála obecní volby, chce o budoucí koalici vyjednávat se dvěma dalšími nejsilnějšími stranami v zastupitelstvu. Řekl to předseda děčínských sociálních demokratů Jaroslav Foldyna. Dosud opoziční ČSSD má v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu osm mandátů, druhá ODS sedm, třetí Volba pro město šest. Všechny tři strany se vzájemným jednáním nebrání. 

Podle Foldyny jsou úvahy o budoucí koalici zatím na počátku. Uvedl, že ještě není domluvená žádná konkrétní schůzka. Představitelé stran předpokládají, že se uskuteční začátkem týdne. Předseda děčínské ODS Rostislav Donát uvedl, že jsou připraveni jednat se všemi stranami kromě komunistů. "Víme, že máme velký koaliční potenciál," uvedl. 

Lídr Volby pro město Valdemar Grešík uvedl, že uvnitř jejich hnutí se nyní o podobě vyjednávání diskutuje, ale prý se nebrání jednání s oběma velkými stranami. Dodal, že bude záležet nejen na shodě programů, ale i na personálních otázkách. V zastupitelstvu Děčína budou ještě mít své tři své zástupce komunisté, dva Severočeši.cz a zbylé místo obsadí TOP 09.

Tagy: ČSSD koalice ODS top

Zdroje: ČTK