Rychle jmenujte Kocábova nástupce, vyzvali poslanci Nečase

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Poslanci petičního výboru ve čtvrtek vyzvali premiéra Petra Nečase (ODS), aby co nejdříve jmenoval zmocněnce pro lidská práva, který má nahradit odvolaného Michaela Kocába.

Poslanci chtějí, aby pro ně vypracoval strategii ochrany lidských práv v České republice. Členové výboru se na tom shodli při projednávání zprávy o stavu lidských práv v ČR za minulý rok. Nečas se jednání nezúčastnil, zastoupil ho vedoucí úřadu vlády Lubomír Poul. Uvedl, že připomínky poslanců premiérovi doručí. 

Konkrétní řešení ve zprávě chybějí

Někteří poslanci nebyli spokojeni s tím, že ve zprávě nejsou navržena konkrétní opatření ke zlepšení dodržování lidských práv. "Je tam například konstatování, že máme přeplněné věznice, ale konstatování, že zavedením domácího vězení se to spraví, je marné očekávání. Je to od předkladatelů zprávy naivní," uvedl poslanec KSČM Vladimír Koníček. 

Poslanec Vít Němeček (ODS) navrhl, aby nový zmocněnec pro lidská práva předložil strategii, kde budou pojmenovány konkrétní problémy a navržena konkrétní opatření. Poslanci na základě toho vyzvali premiéra, aby co nejdříve jmenoval nástupce odvolaného Kocába, který by analýzu vypracoval. 

Členové výboru dále debatovali o části návrhu, která ukládá ministerstvu spravedlnosti vypracovat novelu zákona o registrovaném partnerství. Ta by umožnila homosexuálním párům osvojit si děti. Návrh kritizoval především poslanec Václav Votava (ČSSD), podle něho není na takový krok česká společnost připravena.

Dítě by mělo vyrůstat v "normální" rodině

"Myslím, že dítě by mělo vyrůstat v "normální" rodině, aby mělo svůj vzor, tatínka, maminku, ale chápu poznámku kolegy Němečka, zda je lepší, aby dítě bylo umístněno v ústavu nebo v takovémto svazku, to je jistě na další diskuzi," řekl po jednání Votava. 

Poslanci konstatovali, že Česká republika dodržuje v rámci možností všechna lidská práva. "Ale platí, že vždycky se musíme snažit o zlepšení," podotkl Němeček. 

Oproti tomu Český helsinský výbor ve své zprávě z letošního května upozornil, že v Česku loni narůstal extremismus, byla porušována nebo výrazně omezována práva dětí vězněných rodičů, Romů a cizinců. Neuspokojivé je také podle této zprávy postavení lidí se zdravotním postižením a duševně nemocných.

Tagy: poslanci Vláda zmocněnec

Zdroje: ČTK