Rychetský: Noví ústavní soudci začnou rozhodovat ihned

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Tři nováčci, kteří od příštího týdne rozšíří řady ústavních soudců, začnou ihned soudit, a nedostanou tedy žádný čas na to, aby se seznamovali s agendou soudu. Předseda přetíženého Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský to dnes uvedl v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce. Dodal, že ze čtyř kandidátů na soudce, které schválili senátoři, navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi tři.

Pavel Rychetský

Pavel Rychetský,zdroj: Mediafax

Podle Rychetského připadá v současné době na každého ústavního soudce 170 - 180 nevyřízených věcí. Všechny nové stížnosti a návrhy, které bude projednávat jeden ze senátů ÚS, připadnou třem novým soudcům - profesorům právnických fakult Vladimíru Sládečkovi, Janu Filipovi a Jaroslavu Fenykovi. Předseda ÚS věří, že ačkoliv jsou nováčci z akademické sféry, proniknou do práce soudu rychle, a to mimo jiné proto, že dva z nich již v minulosti působili jako asistenti soudců. Vedle trojice akademiků schválil Senát v tomto týdnu do funkce ústavní soudkyně také soudkyni Nejvyššího správního soudu Miladu Tomkovou. 

U věcí, které projednává plénum soudu, nebude mít příchod nováčků žádný vliv na rychlost projednání, upozornil předseda. To se týká například i stížnosti ČSSD na zdravotnické nadstandardy. Rychetský odhadl, že o této stížnosti by plénum mohlo rozhodnout do dvou měsíců. 

Zpět k pěti měsícům

U ÚS jsou momentálně tři volná místa po soudcích Františku Duchoňovi, Jiřím Muchovi a Elišce Wagnerové, která vykonávala také funkci místopředsedkyně. Letos skončí ještě dalších sedm soudců včetně předsedy soudu Rychetského a místopředsedy Pavla Holländera. Normálně má soud 15 členů - předsedu, dva místopředsedy a 12 soudců ve čtyřech senátech. 

Kvůli chybějícím soudcům a nárůstu počtu stížností se v poslední době prodlužovalo rozhodování soudu. V minulých letech obvykle rozhodoval o stížnostech a návrzích v průměru asi pět měsíců, nyní obvyklá délka řízení dosahovala téměř osmi měsíců. Rychetský by byl rád, kdyby se soud vrátil k pětiměsíčnímu průměru do jednoho roku, dnes to však označil za optimistický odhad. 

Zeman slíbil zveřejnit jména dalších kandidátů na ústavní soudce v červnu. Zřejmě mezi nimi bude i Rychetský, který chce pokračovat ještě přibližně polovinu dalšího desetiletého funkčního období.

Zdroje: ČTK