Ruzyňští celnicí odhalili pašované rohy chráněného nosorožce

- Aktuality autor: Michal Polák

Celníci na pražském letišti v Ruzyni objevili koncem loňského roku mezi zásilkami dva pašované rohy přísně chráněného nosorožce tuponosého. Rohy o celkové váze 6770 gramů byly ukryty v balíku s elektroinstalačním materiálem, který směřoval do Vietnamu. Dnes to řekla mluvčí ruzyňského celního úřadu Šárka Miškovská. 

Mluvčí České inspekce životního prostředí Simona Cigánková na webu inspekce k případu uvedla, že při váze zadržených rohů je cena uvedené zásilky na černém trhu kolem 360.000 dolarů, což je v přepočtu kolem 7,3 milionu korun. 

Podle Miškovské celníci našli nosorožčí rohy při běžné kontrole zboží rentgenem. Zásilka obsahovala několik druhů elektroinstalačního materiálu a rohy byly úkryty v jádru cívky s navinutým elektrickým kabelem. Celníci museli odstranit několik krycích vrstev tvořených pryskyřicí, plastovou fólií a asfaltem, uvedla mluvčí celníků a doplnila, že v zásilce byl "přibalen" i jeden kus sušené medvědí žluči. 

Rohy prý lečí rakovinu

Celníci na případu nyní pracují s inspekcí životního prostředí, podle níž jsou nosorožčí rohy vysoce ceněnou surovinou pro tradiční asijskou medicínu. Jejich uváděný velký účinek nebyl ale nikdy vědecky prokázán, přesto od roku 2009 stoupla cena nosorožčích rohů na černém trhu takřka dvojnásobně na 60.000 dolarů (asi 1,2 milionu Kč) za kilogram rohoviny, protože se objevila fáma, že rohy z nosorožce léčí rakovinu, uvedla Cigánková s tím, že naproti tomu sušená medvědí žluči léčebné účinky může mít a je jednou ze základních a ceněných surovin tradiční čínské medicíny. 

Ruzyňští celníci případ vyšetřují pro podezření z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Současně zjišťují, kdo zásilku s pašovanými nosorožčími rohy do Vietnamu zaslal. 

Tagy: pašování letiště Václava Havla

Zdroje: ČTK