Ruští poslanci jedou zase domů, v USA s nimi nikdo jednat nechce

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Horní komora ruského parlamentu dnes zrušila cestu své delegace za americkými kolegy, které chtěli ruští poslanci odradit od souhlasu s útokem USA na Damašek. Oznámil to dnes v Moskvě šéf ruské Státní dumy Sergej Naryškin. Důvodem odvolání cesty byla zpráva o tom, že vedoucí představitelé amerického Senátu a Sněmovny reprezentantů nejsou ochotni se s ruskými poslanci setkat.

S nápadem přesvědčit poslance amerického Kongresu, aby se vyslovili proti záměru prezidenta Baracka Obamy ztrestat vojenským úderem syrský režim za jeho údajný srpnový chemický útok, přišla počátkem týdne předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenková. Prezident Vladimir Putin jejímu záměru požehnal.

"Doufáme, že Kongres nakonec přijme vyvážené stanovisko bez siláckých argumentů a nepodpoří použití síly proti Sýrii," prohlásila šéfka horní sněmovny.

Podle zpráv z Washingtonu ale klíčoví poslanci Kongresu nemají o jednání s ruskými partnery zájem. Delegaci ruské Rady federace odmítli přijmout vůdce senátní demokratické většiny Harry Reid a předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner. Ochotu jednat s Rusy vyjádřili jen demokratičtí poslanci Sněmovny reprezentantů Gregory Meeks a Sheila Jacksonová Leeová. To ruskému parlamentu nestačí.

Matvijenková chtěla podpořit hlasy těch amerických poslanců, kteří nechtějí podpořit rezoluci schvalující trestný úder proti prezidentu Bašáru Asadovi. O rezoluci zatím jednaly poslanecké výbory Kongresu, hlasování v plénu Senátu a Sněmovny reprezentantů se nečeká dřív než ve druhé polovině příštího týdne. Právě v tomto termínu měla ruská delegace do USA přiletět.

Tagy: Rusko USA útok na Sýrii

Zdroje: ČTK