Růst DPH může nastartovat problémy ve zdravotnictví, tvrdí Rath

- Aktuality autor: red

Poslanec a stínový ministr zdravotnictví David Rath upozorňuje, že navýšení DPH o 10 procent způsobí velmi vážné potiže ve zdravotnictví.

Stínový ministr zdravotnictví a poslanec ČSSD David Rath se pohoršuje nad zvýšením DPH. "Zvýšení DPH o 10 procent může pro zdravotnictví znamenat obrovské potíže, s kterými ještě před pár měsící nikdo nepočítal," prohlásil pro Prvnizpravy.cz Rath.

Koalice ohrožuje dohody

"Zásadní však je, že Nečasova vláda tímto svým krokem opět ohrožuje těžce vybojovanou dohodu mezi ministerstvem zdravotnictví a nemocničními lékaři, neboť výpadek deseti, ale možná až třinácti miliard korun ze systému zdravotní péče může ohrozit navyšování platů lékařů," míní Rath.

Podle Sociální demokracie je tato situace, jen dalším důkazem toho, jak nekoncepčně postupuje Nečasova vláda. Nejen, že odmítla ponechání léků ve snížené sazbě DPH například se zeleninou či chlebem, tedy zbožím denní potřeby, ale zároveň si neuvědomila dopady takového kroku a nebyla schopna je předem vyčíslit. "Za největší podvod však považuji, že na tuto daňovou pseudoreformu opět doplatí pouze pacienti, kteří si na doplatcích za léky, ať už s předpisem či bez něj, dohromady připlatí zhruba 1,5 miliardy korun, což slovy ministra financí Kalouska nelze označit jinak, než za „nestandardní zlodějinu"," zdůraznil Rath.

Celý článek na parlamentnilisty.cz

Zdroje: ČTK