Dnes je pátek 7. listopadu 2025., Svátek má Saskie
Počasí dnes 12°C Jasno

Rusové, zadržovaní na letišti, nakonec můžou v ČR zůstat

1. 3. 2010 – 19:03 | Zpravodajství | red

Rusové, zadržovaní na letišti, nakonec můžou v ČR zůstat
zdroj: tisková zpráva

Šest ruských studentů, kteří byli v neděli večer zadrženi na letišti v Brně-Tuřanech kvůli údajně neplatným vízům, nakonec může v Česku zůstat. Řekl to mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda.

Cizincům hrozilo, že se budou muset ve středu vrátit do Ruska. 

Pět dívek a jeden mladík ve věku 17 až 20 let přicestovali z Moskvy na krátkodobé vízum, které jim bylo řádně předem vydáno. Jenže české ministerstvo zahraničních věcí změnilo názor a víza zrušilo. Tvrdili, že chtějí přijet jako turisté, což se ale ukázalo jako nepravdivé, řekl původně mluvčí ministerstva. 

Odpoledne ale ministerstvo postup vůči studentům přehodnotilo. "V případě těchto šesti zadržených ruských občanů ministerstvo zahraničí po dalším šetření rozhodlo, že šlo pouze o technický prohřešek v žádosti," uvedl večer Kanda. Ruští studenti mohou požádat o nová víza, aniž by se kvůli tomu museli vrátit do Moskvy.

Šestice strávila noc na pondělí v tranzitní hale letiště. Nyní je ubytována v jeho zázemí. Jeho správa jim tam vyčlenila prostory, které jsou pod dohledem policie. Kdy budou patřičné dokumenty vyřízeny, zatím není jasné. Kanda nedokázal říci ani to, kdy budou studenti moci opustit letiště.

Předchozí článek

Hledá se první české Baby roku!

Následující článek

Co všechno umí rajčata?

Nejnovější články