Rusové tlačí na Ukrajinu, aby upustila od směřování do NATO

- Zprávy autor: Alina Holušová

Rusko vyvíjí nátlak na nové vedení Ukrajiny, aby upustilo od sbližování se Severoatlantickou aliancí. Ruské ministerstvo zahraničí varovalo Kyjev, že další bilaterální vztahy mezi oběma státy závisí na budoucích krocích Kyjeva. Moskva tento signál vyslala v den, kdy o situaci na Ukrajině jednají v Bruselu ministři zahraničí členských zemí NATO. 

Protest proti Rusku a na podporu Ukrajiny

Protest proti Rusku a na podporu Ukrajiny,zdroj: Isifa.com

Ruské ministerstvo uvádí, že se téma sblížení s NATO objevilo už za vlády dřívějšího prozápadního ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka. "K čemu to vedlo, je dobře známo. Došlo ke zmrazení ukrajinsko-ruských vztahů, k bolehlavu ve vztazích aliance s Ruskem a k prohloubení rozkolu v ukrajinské společnosti, jejíž většina se proti vstupu do NATO rozhodně staví," připomíná ruská diplomacie.

V prohlášení ministerstva se píše, že v roce 2010 přijala Ukrajina zákon o neutralitě. Úřadující prezident Oleksandr Turčynov, který se postavil do čela země po svržení prorusky zaměřené hlavy státu Viktora Janukovyče, považuje otázku příslušnosti k vojenským blokům za otevřenou. V ukrajinském parlamentu leží návrh zákona, který závazek neutrality ruší, praví se v dokumentu.

"Kyjev musí pochopit, že další perspektivy rozvoje rusko-ukrajinské spolupráce, a to i v hospodářské oblasti, budou v mnohém záviset na budoucích krocích ukrajinské zahraniční politiky," varovalo Kyjev ruské ministerstvo.

Turčynov se v pondělním projevu vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda Ukrajina hodlá prosazovat status neutrality. Problém příslušnosti ukrajinské armády k některému z vojenských bloků podle něj nové ukrajinské vedení zvažuje.

"Je to naléhává otázka. Ukrajina se dnes snaží zamezit tomu, aby jakákoli cizí země měla vůči ní útočné úmysly," řekl Turčynov a dodal, že alianční politika je předmětem jednání vlády, ministerstva zahraničí i parlamentu.

Tagy: Rusko Ukrajina NATO

Zdroje: ČTK