Rusové si přijeli nafotit celou Českou republiku vlastními letadly

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Na pardubickém letišti dnes dopoledne přistál ruský pozorovací letoun Antonov An-30B. Tým expertů ve čtvrtek, nebo v pátek zkontroluje a zmapuje české území. Pořizovat snímky strategicky významných míst na českém území umožňuje Smlouva o otevřeném nebi, informoval Vladimír Šupšak z ministerstva obrany. Při loňské misi ruský letoun při přistání havaroval a šest lidí na palubě utrpělo zranění.

Letadlo Antonov An-30

Letadlo Antonov An-30,zdroj: flugzeuginfo.net

"Jde o režim kontroly zbrojení formou focení. Česká republika je povinná přijmout až čtyři lety ze zahraničí ročně a má právo stejný počet misí provést v zahraničí," řekl Šupšak.

Do Česka přiletěl sedmnáctičlenný tým. Čítá pilotní posádku (kapitán, druhý pilot, navigátor, radista, palubní technik), skupinu techniků, kteří se starají o letadlo, a experty, kteří budou kontrolovat české území.

"O kontrolu si letos požádali jenom Rusové. Létají k nám od roku 2004 jednou ročně, jenom v roce 2009 tu byli dvakrát," řekl Šupšak.

Inspekční let má podle Šupšaka prioritu před pravidelnou leteckou dopravou komerčních linek a může vstupovat do zakázaných prostorů. Do smlouvy o otevřeném nebi se zapojilo 34 zemí. ČR společně se Španělskem pravidelně provádí inspekce na Ukrajině. Od roku 2007 také létá ve spolupráci s USA na území Ruska a Běloruska.

"Česká republika nemá vlastní pozorovací letoun. Naposledy jsme byli na jaře na inspekci společně s USA v Ruské federaci. A plánujeme inspekci se Švédskem a Ukrajinou, místo pozorovacího letu samozřejmě prozradit ještě nemůžu," řekl Šupšak.

Loňská mise ruských expertů skončila havárií letadla. Podle vyšetřování za nehodou na čáslavském letišti stojí nezvládnutá technika pilotáže a nedodržení nařízených parametrů při přistání. Při přistávacím manévru se zlomila přední noha podvozku letadla, stroj opustil přistávací dráhu a začal hořet. Na palubě bylo 23 lidí, šest z nich se zranilo, většinou utrpěli popáleniny.

Tagy: Rusko Česká republika letecký prostor

Zdroje: ČTK